Марио Драги заяви отново, че ЕЦБ е готова да използва допълнителни стимулиращи мерки

Снимка: Капитал

Президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви отново, че ЕЦБ може да използва допълнителни неконвенционални (нестандартни) политически мерки, ако усети, че целева инфлация в еврозоната е под заплаха. Коментарите, които трябва да бъдат публикувани днес в литовската преса, оставят вратите отворени за централната банка да предприеме мащабни покупки на правителствени облигации или програма, известна като "количествени улеснения".

По отношение на паричната политика ние оставаме напълно решени да се противопоставим на рисковете за средносрочните прогнози за инфлацията, каза ръководителят на ЕЦБ в интервю за литовското бизнес издание Verslo Žinios, което интервю беше представено на общественото внимание предварително от страна на ЕЦБ. 

Готови сме да използваме допълнителни неконвенционални финансови инструменти в рамките на нашия мандат и да променим размера или състава на нашите нестандартни парични интервенции, ако това е необходимо, за да се адресират рисковете от прекалено дълъг период на ниска инфлация, подчерта Драги.

Коментарите на шефа на ЕЦБ повтарят изразената от него позиция в началото на седмицата пред Европейския парламент и неговото вчерашно интервю за френското радио Europe1.

ЕЦБ вече намали лихвените проценти до рекордно ниски нива и реши да стартира през октомври програма за закупуване на обезпечени с активи ценни книжа (ABS книжа) и на обезпечени банкови облигации. Тя също така започна да предлага на търговските банки в еврозоната нови четири годишни заеми при много ниски лихви (програма TLTRO) с надеждата, че тези средства в последствие ще бъдат отпускани като банкови кредити за малките и средни по размер компании в региона.

Има обаче опасения, че тези мерки няма да бъдат достатъчни, за да повишат настоящата много ниска инфлацията в еврозоната и за да съживят намиращия се в застой икономически растеж. Пазарите вече започнаха да залагат на идеята, че ЕЦБ ще трябва да направи повече, включително и да започне директни покупки на държавни облигации. Вчерашното слабо Ifo бизнес проучване в Германия за септември (спад на бизнес доверието до 17-месечно дъно) подсили тези спекулации преди заседанието на ЕЦБ през следващата седмица (на 2-ри октомври) и доведе до добро повишение на европейските фондови пазари. В сряда немският фондов индекс DAX се повиши с 0,7%, френският индекс CAC40 скочи с 1,25%, италианският индекс MIB - с 1,7%, а испанският Ibex-35 се повиши с 0,5%.

Спекулациите за предстояща програма за "количествени улеснения" от страна на ЕЦБ провокира и нови разпродажби на единната европейска валута, като днешното интервю на Марио Драги задълбочи спада на еврото към ново 14-месечно дъно от 1,2761 долара - точно над неговите бивши дъна около 1,2754/46 (ключови бивши дъна на еврото от март, април и юли 2013-а година).

В днешното си интервю Драги отбеляза, че очаква "сдържан" икономически растеж в еврозоната през втората половина на настоящата година и отново подчерта, че безработицата в региона е "неприемливо" висока. Според него слабият кредитен растеж вероятно ще послужи като спирач за икономическо възстановяване.

Драги също така подчерта, че геополитическите напрежения могат да охладят допълнително бизнес и потребителското доверие. Той обаче смята, че санкциите върху и от страна на Русия все още имат само ограничен негативен ефект върху европейското икономическо представяне.

Според него рисковете от провеждане на незадоволителни структурни реформи могат да окажат негативно влияние върху бизнес средата в еврозоната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

ЕЦБ ще запази стимулиращата политика в обозримото бъдеще, обеща Марио Драги

В интервю за френското радио Europe1 президентът на ЕЦБ Марио Драги подчерта, че банката ще запази настоящата стимулираща разхлабена парична и лихвена политика в обозримото бъдеще . Паричната политика ще остане разхлабена и стимулираща за..

публикувано на 24.09.14 в 10:30
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..

публикувано на 30.09.16 в 12:10