Бундесбанк критикува плановете на Юнкер да използва Европейския механизъм за стабилност, за да повиши инвестициите в еврозоната

Членът на Изпълнителния съвет на Бундесбанк Андреас Домберт разкритикува плановете на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер да се използват средства от Европейския механизъм за стабилност (ESM фонда), за да се даде тласък на инвестициите в еврозоната.

Юнкер предлага да се използват свободните средства от фонда ESM за финансиране на инвестиции в инфраструктурата, заяви Домберт по време на реч в института Брукингс във Вашингтон. По мое мнение, подобна стъпка ще намали значително ефективността на постоянния спасителен фонд на региона, подчерта той.

Домберт добави, че по този начин Европейският механизъм за стабилност ще отслаби своя мощен възпиращ ефект срещу евентуални нови спекулативни атаки срещу единството на еврозоната, ако предложението на Юнкер беше прието.

Това е първият път, когато Германската централната банка "нагази" във все по-интензивния дебат около възможността за използване на средства от ESM фонда - плановете на Жан-Клод Юнкер за инвестиционна програма в еврозоната за 300 млрд. евро чрез средства от Европейския механизъм за стабилност и посредством Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

През уикенда председателят на Европейския парламент Мартин Шулц прехвърли цялата тежест за подобно решение върху Юнкер, докато германският вестник Der Spiegel съобщи, че предложението е получило "ориентировъчни поздравителни кимвания" от президента на ЕИБ Вернер Хойер и от управляващия директор на ESM Клаус Реглинг.

Въпреки това, планът на Юнкер все още среща яростна съпротива от страна на Берлин. Германското правителство не вижда необходимостта от подобни съображения (предложения), е заявил в началото на седмицата официален германски говорител, според качен на интернет страницата на немското правителство препис от негова пресконференция.

В момента Европейският механизъм за стабилност (ESM) разполага с максимален капацитет за кредитиране в размер на 500 млрд. евро, от които 46,5 млрд. евро вече са отпуснати като финансова помоща за Испания и Кипър. Фондът ESM може да емитира дълг на международните капиталови пазари с оглед неговата капиталова база в размер на 80 млрд. евро, осигурена от правителствата на страните - членки на еврозоната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10