Прогнозата за икономиката на Африка остава стабилна, независимо от трудностите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Увеличава се броят на “все по-големите” рискове, заплашващи да нарушат растежа на Субсахарска Африка, сред които са избухването на ебола в западната част на континента, ислямисткият екстремизъм в някои държави и нарастващите фискални дисбаланси при други, предупредиха в понеделник от МВФ.

Фондът все още очаква “солиден растеж” при повечето икономики, като в Субсахарска Африка той трябва да достигне 5% през 2014-а и да нарасне до 5,75% през следващата година, гласи базовата прогноза. Двигател на експанзията ще бъдат инвестициите в инфраструктура, силната селскостопанска продукция и процъфтяващият сектор на услугите, дори и ниските цени на петрола да засегнат големите производители, заявиха от МВФ в годишната си регионална икономическа прогноза.

От Фонда обаче предупредиха, че цялостната оптимистична картина е засенчена от бедственото положение в Гвинея, Либерия и Сиера Леоне, където вирусът на Ебола взима нарастващ брой жертви. Търговията, туризма и инвестиционното доверие може да бъдат “сериозно засегнати”, в случай че заболяването се разпространи в останалите африкански държави, добавиха от Фонда.

Несигурността, свързана с ислямисткия екстремизъм в Северна Нигерия, Мали и брега на Кения, както и конфликтите в Южен Судан и ЮАР също създават мощни препятствия пред икономиката, пишеше още в доклада.

Други пречки пък идват от вътрешната политика. В Южна Африка - втората най-голяма икономика на континента, растежът е спъван от затрудненията с електроенергията, сложните работни взаимоотношения и ниското бизнес доверие, обясниха от МВФ.

Най-бедните страни вероятно ще постигнат най-голямо ускорение на растежа през 2014-2015, като в Чад, Кот д`Ивоар, Демократична република Конго и Мозамбик той може да достигне над 8%.

Докладът също така бе оптимистичен относно Нигерия, където делът на сектора на услугите в икономиката, който е най-големият сектор на африканската икономика, почти се е удвоил, откакто бяха коригирани националните сметки по-рано през годината.

В повечето страни фискалната експанзия се дължи на увеличените инвестиции в инфраструктурата. Въпреки това в няколко случая като в Гана и Замбия увеличаващите се фискални дефицити са движени от нарастването на заплатите в публичния сектор и други текущи разходи. Това поставя напрежение върху валутните курсове и засилва инфлацията.

Рискът се състои в това, че фискалните уязвимости в крайна сметка ще тласнат тези страни в остра и хаотична корекция, заявиха от Фонда.

По материали на световни информационни източници, подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27