Износът и жилищният пазар в основата на икономическия растеж на Австралия

Икономиката на Австралия регистрира умерен темп на растеж благодарение на добрите данни за износа и имотния пазар и при инфлация, която вероятно ще бъде в унисон с заложеното таргет ниво от централната  банка.
Прогнозите сочат, че брутният вътрешен продукт на страната, възлизащ на 1,6 трлн. австралийски долари (1.4 трлн. долара) ще нарасне с 3.1% през 2014 г., задминавайки по този начин нивото за ръст от 2.9% от предходната година.
Тенденцията се очаква да продължи и през 2015 г., поддържайки ниво от близо 3% ръст на БВП.
Годишният процент на ценовата инфлация ще достигне 2.6% през 2014 и 2015 г., според изследване на информационната агенция „Ройтерс”, което е в границите на заложените целеви нива от средно 2-3%.
Процентът на безработицата възлиза на 6.1% през семтември, с което регистрира най-високата си стойност за последното десетилетие, въпреки, че проблемите с изчислението на сезонно изгладените данни от статистическо бюро на страната допълнително усложняват обективното отразяване на състоянието на трудовия пазар.
Базирайки се на широк набор от индикатори, централната банка на Австралия стигна до заключението, че условията на пазара на труда не отчитат значително подобрение, добавяйки очакванията си за по-вероятен спад на процента на безработица, тъй като все още има достатъчно свободен капацитет.
Централната банка на Австралия не остана безучастна спрямо икономически процеси. Тя нямали лихвения процент на паричния пазар до рекордните 2.5 % през август 2013 г. и обеща период на финансова стабилност.
Това от своя страна насърчи интереса и търсене на имотния пазар, което предизвика оживление в жилищното строителство.
Някои анализатори считат, че опасенията около глобалния икономически растеж, в частност слабото представяне на еврозоната и забавящия се растеж в Китай, най-големият експортен пазар, също така ще окажат влияние върху икономиката на страната.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10