В неделя ЕЦБ съобщи, че 25 от общо 130 системно значими европейски търговски банки не са успели да преминат успешно важния стрес-тест според техните финансови показатели към 31-ви декември 2013-а година.
Общият недостиг на капитал за тези 25 банки към края на миналата година е бил в размер на 25 млрд. евро – под средните прогнози за недостиг в размер между 30 млрд. и 60 млрд. евро.
ЕЦБ обаче посочи, че 12 от тези 25 банки вече са успели да намерят решение за повишаване на техния капитал с общо 15 млрд. евро и са предприели мерки за подобрение на капиталовата си адекватност. Това означава, че към момента "едва" 13 банки трябва да предприемат мерки, за да компенсират техен капиталов недостиг за около 9,5 млрд. евро.
Според Европейския банков регулатор (EBA), който по същото време проведе своя четвърти банков стрес-тест в координация с ЕЦБ посочи, че 24 от общо 123 търговски банки са се провалили на теста (за капиталов адекватност от поне 5,5% при евентуални бъдещи икономически и финансови шокове) и към 31-ви декември 2013-а година са имали недостиг на капитал в размер на 24,2 млрд. евро.
Сред банките, които не се успели да преодолеят важния стрес-тест на EBA, са четири банки от Гърция (National bank of Greece, Eurobank, Alpha Bank и Piraeus Bank), три от Кипър (Hellenic Bank, Co-operative central bank и Bank of Cyprus), четири от Италия (Banco Monti Paschi, Veneto Banca, Banco Popolare и Banco Piccolo Credito Valtellinese), по две банки от Белгия (AXA Bank Europe и Dexia Bank) и от Словения и по една търговска банка от Франция (Caisse De Refinancement de l’habitat), от Германия (Muenchener Hypothekenbank AG), от Австрия (Volksbanken), от Ирландия (Permanent TSB) и от Португалия (Banco Comercial Portugues).
Най-проблемни са банките от Италия, Кипър и Гърция, които общо се нуждаят от допълнителен капитал за около 10 млрд. евро, като банката с най-голяма финансова дупка сред всички тествани финансови институции е италианската Monte dei Paschi, нуждаеща се от свеж капитал за 2,1 млрд. евро въпреки набрания досега допълнителен капитал за 2,14 млрд. евро.
Двете най-големи гръцки банки – National Bank of Greece и Piraeus Bank, ще се нуждаят от допълнителен капитал за общо 2,69 млрд. евро.
ЕЦБ проведе важния стрес-тест, изследвайки банковите активи и финансови показатели на 130 системно значими банки, за да оцени наличието на каквито и да е проблеми в европейската банкова система, преди Централната банка да поеме своите европейски "надзорни" банкови функции от 4-ти ноември 2014-а година.
Основните показатели, които бяха заложени в тестовете на ЕЦБ и на EAB, бяха два – минимално ниво от поне 8% на висококачествения капитал на всяка една банка спрямо нейните рискови активи при най-вероятната икономическа ситуация през следващите три години (до края на 2016-а година) и капиталова адекватност от поне 5,5% при евентуален негативен икономически и финансов сценарий за същия тригодишен период.
Провалилите се на теста банки ще имат срок от две седмици, за да обявяват техните конкретни намерение как ще покрият капиталовата дупка и ще има деветмесечен срок, за да наберат необходимия капитал.
Резултатите от важните стрес-тестове на ЕЦБ и на EBA бяха възприети с облекчение от участниците на финансовите пазари. Основната негативна новина от европейския банков преглед е, че тестваните банки ще трябва да понижат с 48 млрд. евро оценките за притежаваните от тях активи с оглед по-големия обем от банкови кредити, които се класифицират като "необслужваеми".
Според стрес-теста обемът на "необслужваемите" банкови заеми се е повишил само в рамките на миналата година с 136 млрд. евро до общо 879 млрд. евро.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..