Руските власти ще понижат прогнозите си за цените на петрола през 2015-а година

Руският министър на икономиката Алексей Улюкаев заяви, че правителството ще намали прогнозата си за цената на петрола за 2015-а година, визирайки продължаващия спад на петролните цени след решението на ОПЕК да не намали своята продукция. Той обаче отказа да коментира по-конкретни стойности.

Глобалните петролни цени се понижиха драматично от около 115 долара за барел през юни до днешно четири и половина годишно дъно от малко над 70 долара за барел. Трябва да се има предвид, че Русия се нуждае от цена на петрола около 100 долара за барел, за да успее да балансира държавния бюджет.

Разбира се, че ще има низходяща корекция на нашите прогнози за цените на петрола през следващата година, но на този етап не мога да кажа с колко, заяви Алексей Улюкаев.

Министърът на икономиката също така каза, че вчерашното решение на ОПЕК да не намали досегашните квоти за добив на петрол е било очаквано.

Според последните прогнози на властите в Москва, средната цена на "черното злато" за руския бюджет през периода от 2015-а до 2017-а година беше заложена на ниво от 100 долара за барел - под осреднената цена на петрола за настоящата година от около 105 долара за барел.

В началото на седмицата руският финансов министър Антон Силуанов заяви, че по-ниските цени на петрола и финансовите санкции на Запада, наложени с оглед украинската криза, ще струват на Русия между 130 до 140 млрд. долара годишно, което се равнява на около 7% от цялата руска икономика.

Тогава Силуанов прогнозира, че средната цена на петрола в средносрочен, а вероятно и в дългосрочен план ще бъде между 80 и 90 долара за барел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10