През миналата година икономиката на Китай нарасна с най-слабо темпо от 24 години насам, тъй като охлаждащият се пазар на труда натежа върху потребление и това може да запази натиска върху властите в Пекин да предприемат допълните мерки, целящи да предотвратят по-рязко нейно забавяне през 2015-а година.
Брутният вътрешен продукт на втората по сила икономика в света нарасна със 7,4% през 2014-а година след растеж със 7,7% през 2013-а година, пропускайки заложните от китайските власти цели за растеж със 7,5%. Това представлява най-слабото представяне на китайската икономика от 1999-а година насам.
В същото време обаче бяха оповестени малко по-добри от прогнозите данни за китайския икономически растеж през последното тримесечие на изминалата година, което може да отслаби в известна степен натиска върху управляващите в Пекин за нов скорошен политически отговор. През четвъртото тримесечие на 2014-а година БВП на Китай се повиши със 7,3% на годишна база при прогноза за нарастване със 7,2%, запазвайки темпото на растеж от третото тримесечие. Тези малко по-добри данни за периода октомври – декември са факт въпреки сигналите за колапс в кредитирането, рязкото повишение на т.нар. "лоши" заеми и въпреки спада на ключови индикатори за бизнес активността към многогодишни дъна.
Китайската официални статистика оповести и по-добри данни за индустриалното производство и за продажбите на дребно през последния месец на 2014-а година.
Индустриалното производство се повиши през декември със 7,9%% на годишна база при прогноза за повишение със 7,4% и след растеж със 7,2% през ноември. За цялата 2014-а година китайското индустриално производство нарасна с 8,3% при очаквания за повишение с 8,2% и след растеж с 8,3% през 2013-а година.
Китайските продажби на дребно се повишиха с 11,9% през последния месец на миналата година при очаквания за запазване на ноемврийското темпо на растеж от 11,7 процентни пункта. За цялата 2014-а година продажбите на дребно в Китай нараснаха с 12,0%, съвпадайки с прогнозите и с растежа, отбелязан през предходната година.
Дълготрайните инвестиции в Китай за изминалата година нараснаха с 15,7%, съвпадайки с прогнозите и след растеж със 15,8% през 2013-а година. Това представлява най-слаб растеж на дълготрайните бизнес инвестиции, които са ключов двигател за икономическия растеж от близо 13 години насам.
Китайският фондов пазар реагира позитивно на днешните малко по-добри от очаквано данни, като индексът Shanghai Composite нарасна с 1,85%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..