Темпото на растеж на промишления сектор в САЩ през януари отчете по-силно от очакваното забавяне до едногодишно дъно, показва проучване на Institute for Supply Management (ISM).
Индексът ISM, измерващ активността на промишлените предприятия на САЩ, се понижи в началото на 2015-а година до 53,5 пункта от 55,1 пункта през декември и при прогноза за по-сдържано понижение до 54,5 пункта. Въпреки че промишленият ISM индекс остава стабилен над важното ниво от 50 пункта (водораздел между експанзията и свиването на промишлената активност) за 27-и пореден месец, той достигна най-ниско ниво от януари 2014-а година.
Компонентата на новите промишлени поръчки падна рязко през януари до 52,9 пункта от 57,8 пункта в края на миналата година, достигайки най-ниско ниво от януари 2014-а година, докато компонентата на работната заетост в промишления сектор се влоши до 54,1 пункта от 56,0 пункта през предходния месец, което не представлява добър сигнал преди важния петъчен доклад за пазара на труда в САЩ през януари.
Ценовата компонента на промишления ISM индекс се понижи до едва 35,0 пункта от 38,5 пункта през декември, достигайки най-ниско ниво от април 2009-а година. Това е пореден знак за влошаване на инфлационното развитие във водещата световна икономика.
В същото време Търговският департамент на САЩ оповести по-слабо от прогнозите повишение на строителните разходи в края на 2014-а година.
Разходите за строителство се повишиха през декември с 0,4% на месечна база до 982,1 млрд. долара след понижение с 0,2% през ноември (възходяща ревизия от понижение с 0,3%), но при средни очаквания за ръст с 0,7 процентни пункта.
Разходите за строителство от страна на частния сектор отбелязаха скромно повишение с 0,1%, докато публичните строителни разходи се повишиха с 1,1%. Повишение с 0,3% отчетоха частните разходи за жилищни строителни проекти, но разходите за нежилищни проекти се свиха с 0,2%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..