Русия предупреди за рискове за транзита на европейския газ през Украйна

Компанията "Газпром" заяви днес, че има "сериозни" рискове за транзита на газ за Европа през Украйна, след като Киев не успя да осъществи предварително плащане.

В изявление на "Газпром", цитирано от агенция Ройтерс, се посочва, че Украйна разполага с едва 219 милиона кубически метра газ, който запас ще стигне максимум за два дни. Без нова плащане Русия ще бъде принудена да спре доставките за Украйна, добави руският гигант.

Това може да създаде сериозни рискове за транзита на газ за Европа, допълни "Газпром".

Трябва да се има предвид, че Европа получава около една трета от нуждите си от природен газ от Русия, като приблизително половината от тези доставки минават през Украйна.

В понеделник украинската държавна енергийна компания "Нафтогаз" обвини "Газпром" за непредоставяне на газ, за който Киев е платил предварително. Това изявление е факт само дни след като Москва заяви, че изпраща част от природния газ, предназначен за Украйна, директно към източните региони на страната, държани от проруските сепаратисти и бунтовници.

След прекъсване на доставките на природен газ за Украйна за шест месеца, Москва възобновява своите доставки в края на 2014-а годината, когато двете страни подписаха временно споразумение, по силата на което Киев ще изплати част от натрупаните задължения и ще осъществява предварително заплащане на предоставяния природен газ през зимата.

"Нафтогаз" каза, че руската компания е нарушила тази сделка, като е доставила само 47 милиона кубически метра от общо 114 милиона кубически метра природен газ, за който властите в Киев са платили предварително миналия четвъртък.

През миналата седмица Украйна спря доставките на газ за източните райони на страната, държани от проруските бунтовници и Москва за пръв път започна да доставят директно газ на сепаратистките региони.

Говорител на "Газпром" каза, че доставките за бунтовническите райони са били осъществени според настоящото споразумение с "Нафтогаз".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10