Драги обяви, че ЕЦБ ще стартира програмата за покупки на еврооблигации за над 1 трлн. евро на 9-и март

На пресконференция след края на днешното заседание на ЕЦБ шефът на банката Марио Драги заяви, че Централната банка ще стартира одобрената през януари програма за покупки на държавни облигации в еврозоната за над 1 трлн. евро на 9-и март, понеделник.

Основната цел на месечните покупки на еврооблигации за 60 млрд. евро е да се осигури достатъчна парична ликвидност в еврозоната, която да повиши икономическия растеж и инфлацията.

Марио драги потвърди, че програмата за "количествени улеснения" ще продължи поне до септември 2016-а година.

На 9-и март ще стартираме покупки на държавни еврооблигации на вторичния дългов пазар в еврозоната за 50 млрд. евро на месец. ЕЦБ също така ще продължи стартиралата през ноември програма за покупки на гарантирани с активи ценни книжа (ABS книжа) и на обезпечени облигации за 10 млрд. евро на месец, заяви на пресконференция "Супер Марио" след края на проведеното днес в Кипър заседание на Европейската централна банка. Драги подчерта, че програмата за покупки на държавни облигации няма да включва книжа с отрицателна доходност под настоящата депозитна лихва на ЕЦБ, която е на ниво от -0,20 процентни пункта.

Той отбеляза, че предприетите до сега стимулиращи мерки вече са спомогнали за подобрение на икономическото развитие в еврозоната и посочи, че кредитните условия за бизнеса са се подобри "значително" и има укрепване на кредитната динамика в еврозоната.

Шефът на ЕЦБ очаква икономическото възстановяване в еврозоната да се засили и да се разшири през настоящата година, тъй като ниските петролни цени ще спомогнат за повишаване на потребителските разходи.

Марио Драги обяви и нови, по-високи прогнози на ЕЦБ за икономическия растеж в еврозоната. Централната банка вече очаква повишение на БВП в региона с 1,5% през настоящата година (спрямо декемврийска прогноза за растеж с 1,0%) и с 1,9% през 2016-а година (при предишна прогноза от края на миналата година за растеж с 1,5%). За 2017-а година се очаква икономически растеж от 2,1%.

"Супер Марио" отново посочи, че рисковете за икономическите перспективи остават в низходяща посока (за по-слаб от очакваното икономически растеж), но отбеляза, че тези рискове са намалели. Според него инфлацията в еврозоната ще остане много ниска или отрицателна през следващите месеци.

В същото време ЕЦБ намали своите инфлационни прогнози за 2015-а година и вече очаква нулев растеж на хармонизирания индекс на потребителските цени (HICP) при предишна прогноза през декември за инфлация от 0,7 процентни пункта. За 2016-а година се очаква повишение на инфлацията в еврозоната с 1,5% (при декемврийска прогноза за повишение на HICP с 1,3%) и повишение с 1,8% през 2017-а година.

На въпрос за ситуация с Гърция, Марио Драги заяви, че през последните два месеца ЕЦБ вече е удвоила размера на кредитите за Атина до 100 млрд. евро, което представлява около 68% от БВП на страната. Той би желал да види по-нататъшно финансиране на страната, но подчерта, че за целта е необходимо да има изпълнение на някои условия, в т.ч. успешно приключване на последния преглед на европейските институции по изпълнение на настоящата спасителна програма (който трябва да бъде факт през юни).

На този етап ЕЦБ не може да купува гръцки държавни облигации по програмата за "количествени улеснения", подчерта Драги и допълни, че банката е взела решение за повишение с 500 млн. евро до общо 68,8 млрд. евро на средствата по Механизма за спешна ликвидност (ELA) за гръцките банки, провеждан през Централната банка на Гърция.

ЕЦБ е готова да възстанови приемането на гръцките държавни облигации като обезпечение при провежданите от нея операции за осигуряване на ликвидност веднага щом банката се увери, че са в ход условия за успешно приключване на настоящата спасителна програма за Гърция, добави "Супер Марио".

Според него гръцката банкова система е платежоспособна и има капиталови нива, които са доста над минималните изисквания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10