Ципрас настоява за среща с лидерите на ЕС в края на седмицата

Гръцкият премиер Алексис Ципрас е поискал среща с най-висшите европейски политици, включително с германския канцлер Ангела Меркел и с шефa на Европейската централна банка Марио Драги в кулоарите на предстоящата в четвъртък и петък среща на върха на ЕС, заяви гръцки правителствен служител.

Ципрас е отправил искането за такава среща до председателят на Европейския съвет Доналд Туск, като настоява на нея да присъстват и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, както и френският президент Франсоа Оланд.

Правителство на Гърция продължава да бъде изправено пред парична ликвидна криза, тъй като остава извън дълговите пазари, а партньорите от ЕС държат замразена своята финансова помощ за Атина, докато не бъдат завършени необходимите реформи.

Ципрас, който от доста време насам призовава за "политическо решение" от страна на лидерите на ЕС по въпроса с финансови проблеми на Гърция, заяви, че очаква намирането на решение точно по време на срещата на върха на ЕС през тази седмица, насрочена за 19-и и 20-и март. 

Пребен Ааман, който е говорител на Доналд Туск, потвърди, че неговият шеф е провел телефонен разговори с Ципрас и с други лидери от ЕС относно организирането на подобна среща в кулоарите на Европейската среща на върха.

Очаква се на тази среща гръцкият премиер да потвърди ангажиментите на Атина за прилагането на реформи и да повдигне въпроса с недостика на средства, заяви говорителят на гръцкото правителство Габриел Сакеларидис. Това ще бъде среща по същество, а не среща с комуникационна цел или "възможност за обща снимка в Берлин", посочи той.

Точно преди молбата за такава среща, гръцкото правителство обяви, че Ципрас е приел покана за среща с руския президент Владимир Путин в Москва на 8-и април - месец по-рано, отколкото се очакваше първоначално. За сега правителството на Ципрас отхвърля спекулациите, че може да поиска финансова помощ от Москва, въпреки че в последно време властите в Атина отново изнервиха своите партньори от ЕС, внушавайки, че Гърция може и да не продължи да поддържа политиката на санкции на Европейския съюз спрямо Русия относно украинската криза.

Междувременно гръцкият заместник-финансов министър Надя Валавани беше цитирана да казва, че в скоро време властите в страната ще представят законопроект за превръщане на Агенцията за приватизация в Държавен фонд за благосъстояние, който да използва постъпленията в него, за да финансира социални политики, вместо да използва събраните средства от приватизация, за да намали държавния дълг на Гърция.

Този ход може да упражни допълнителен натиск в отношенията между правителството на Алексис Ципрас и международните кредитори на Гърция, които настояват Атина да използва приходите от приватизация, за да намали огромните си задължения.

Ще имаме нов Държавен инвестиционен фонд, като приходите ще бъдат използвани за финансиране на социалните политики на правителството и в подкрепа на системата за социална сигурност, заяви Надя Валавани.

Тя каза пред парламентарна комисия, че през следващите седмици ще представи законодателство, чрез което да се слее Агенцията за приватизация (HRADF) с държавното дружество за недвижими имоти (ETAD) и по този начин да се създаде новия орган, известен като Държавен фонд за благосъстояние.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10