Потребителските нагласи в Германия продължават да се подобряват, достигайки 13 и 1/2-годишен връх за месец април, тъй като ниските енергийни цени и слабото евро се възприемат като фактори, подкрепящи както водещата икономика в еврозоната, така и състоянието на отделните домакинства, показва последно проучване на икономическия институт GfK.
Индексът на института GfK, определящ бъдещите потребителски нагласи в Германия за април, се повиши до 10,0 пункта от 9,7 пункта през март и при прогноза на финансовите пазари за по-скромно повишение до 9,8 пункта. Това представлява подобрение на германските потребителски очаквания за шести пореден месец, като индексът за април достигна най-високо ниво от октомври 2001-ва година.
Германските потребители продължават да бъдат повлияни позитивно от много ниските енергийните цени, тъй като ниските цени на горивата повишават техния разполагаем доход и дават на потребителите по-голяма свобода за други разходи и покупки. В същото време по-слабото евро допринася за повишение на германския износ, се посочва в изявление на института GfK.
Днешните данни потвърждават, че вътрешното частно потребление ще продължи да представлява основен двигател за икономическия растеж на Германия и през настоящата годината, след като именно потребителските разходи допринесоха за солидното повишение на немския БВП през последното тримесечие на 2014-а година (ръст на БВП с 0,7% на тримесечна база) и отбеляза ръст с 1,6% през цялата минала година.
Индексът, измерващ икономическите очаквания на германските потребители, скочи през март с цели 9,6 пункта до 36,8 пункта. Това представлява подобрение на индекса за четвърти пореден месец и негово най-високо ниво от юли 2014-а година насам, тъй като рекордно ниските лихви, определени от ЕЦБ, и по-ниското евро правят германския износ по конкурентен извън пределите на еврозоната, показва проучването на GfK.
Индексът, измерващ очакванията на германските потребители за техните доходи, също отчете добро повишение през март за трети пореден месец, достигайки 53,1 пункта спрямо 50,6 пункта през февруари. За пети пореден месец германците продължават да показват и все по-добра склонност да харчат, като този индикатор се повиши през март до 63.0 пункта от 59,1 пункта през предходния месец, достигайки 8-годишен връх.
Институтът GfK посочи, че потребителите в страната ще продължат да играят важна роля за икономическия растеж на Германия през настоящата година, като прогнозира растеж на частното потребление през 2015-а година с 1,5 процентни пункта.
Засега общата картина е благоприятна, но битката около бъдещето на Гърция може да доведе до известна несигурност в Германия през следващите месеци. Немската икономика може да претърпи сериозно отстъпление, ако Гърция излезе от еврозоната, предупреди институтът GfK.
Днешното солидно проучване на потребителското доверие е факт само ден, след като институт Ifo отбеляза поредно повишение на бизнес доверието в Германия през март до 8-месечен връх. В началото на седмицата агенция Markit пък оповести добро повишение на индексите PMI, измерващи активността в промишления и в сектора на услугите на Германия през третия месец на годината.
Всички това означава, че най-голямата икономика в еврозоната продължава да се движи на пълна мощност през първото тримесечие на 2015-а година след солидния ръст на БВП на Германия с 0,7% през последните три месеца на миналата година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..