Настоящото ниско ниво на инфлацията в САЩ е вероятно само временно явление и рисковете от запазване на американските основни лихвени проценти близо до нулата за прекалено дълго време "могат да бъдат значителни", заяви днес президентът на Фед на Сент Луис Джеймс Булард, сигнализирайки, че Федералният резерв трябва да се заеме със скорошно повишаване на лихвите.
Сега може би моментът е добър да се започне с нормализация на паричната политика на САЩ, което би било подходящо с оглед очакваното подобряване на икономиката през следващите две години, каза Булард на събитие във Франкфурт. Дори и с известна нормализация, паричната и лихвена политика ще остане изключително гъвкава, допълни той.
Джеймс Булард, който не е с право на глас на заседанията на Фед през настоящата година, предупреди, че ако лихвените проценти останат твърде дълго близо до нулата, това може да доведе до дестабилизиращo раздуване на цените на някои пазари на финансови активи.
Ако се "надуе ценовиq балон" на даден ключов пазар на активi, историята е показала, че имаме малка възможност да го ограничим. С оглед на това, постепенното нормализиране на лихвите ще спомогне за намаляване на този риск, докато Фед все още осигурява значителна стимулираща парична политика за икономиката на САЩ, посочи той.
Булард омаловажи и негативния ефект от силния ръст на щатския долар през последните месеци, отдавайки го отчасти на решението на ЕЦБ да започне мащабна програма за изкупуване на облигации. Икономически изследвания предполагат ограничени ефекти от промяната на валутните курсове върху икономическото развитие на САЩ, смята президентът на Фед на Сент Луис.
В същото време той сигнализира, че валутните пазари до голяма степен вече са отработили очакваните различия в провежданите от Фед и ЕЦБ парични политики и отбеляза, че бъдещите движения на валутния пазар вероятно ще зависят от шокове или изненади по отношение на икономическите перспективи от двете страни на Океана.
След "доста успешният старт" на програмата на ЕЦБ за изкупуване на активи този месец, икономиката на еврозоната трябва да постигне по-добър растеж през 2015-а, отколкото през миналата година, посочи каза г-н Булард. Според него, дори ако се приеме, че БВП на САЩ се повиши с едва 1,5% през първото тримесечие на годината, икономиката вероятно ще нарасне с около 3% в средносрочен план. Някои от последните слаби данните от САЩ се дължат на лошото време и би трябвало да има възходящо движение през второто тримесечие, прогнозира Булард.
В същото време пазарът на труда продължава да се подобрява и се доближава или дори надхвърля заложените от Фед прогнозни нива, каза той, отбелязвайки, че понижение на безработицата към 4% би представлявало една "разумна прогноза" за следващата година.
Според него ниските нива на инфлацията в САЩ вероятно са само временни и се определят в най-голяма степен от цените на петрола, допълвайки, че ще следи отблизо развитието на инфлационните очаквания.
Булард коментира и положението с Гърция, посочвайки, че излизане на страната от еврозоната би довело до слаб заразен ефект сред останалите страни-членки и вероятно подобен сценарий ще бъде податлив на управление от европейските институции.
Ако Гърция напусне еврото, това ще бъде много черен ден за Атина, заяви той и допълни: Ако страната напусне еврозоната, на това ще се гледа преди всичко като на важна тема главно за самата Гърция, а не като на ключов въпрос за единния валутен блок.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..