Петролните цени на международните стокови пазари регистрираха солиден спад в края на вчерашната търговия след новината за постигнато споразумение по отношение на иранската ядрена програма.
Въпреки, че преговарящите с Техеран шест световни сили ще продължат да изглаждат конкретните параметри по това ключово споразумение до края на юни, новината за постигане на предварително рамково решение натисна цените на "черното злато", тъй като се засилиха опасенията, свързани с петролното свръхпредлагане.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май се понижиха в края на вчерашната търговия с 1,9% към 49,15 долара за барел, докато аналогичните фючърси на петрола сорт "брент" се сринаха с над 2 долара или с цели 3,75% към 54,95 долара за барел.
Участниците на петролните пазари са обезпокоени, че постиганото споразумение ще доведе до постепенно отслабване на многогодишните санкции на ООН спрямо Иран, което от своя страна ще доведе до още по-голямо свръхпредлагане на ценното гориво в световен мащаб.
Някои анализатори оценяват, че скорошно вдигане на санкциите спрямо Техеран (след 30-и юни) ще доведе до допълнително повишение на предлагането на петрол на глобалните пазари с около 800 хиляди барела на ден, въпреки че завръщането на Иран на петролните пазари ще бъде "дълъг и труден процес". Страната е четвъртият най-голям притежател на петролни запаси в света, притежавайки около 10% от глобалните залежи, докато свръхпредлагането на "черно злато" в глобален план се оценява понастоящем между 1 млн. и 1,5 млн. барела на ден.
Според Енергийната информационна агенция на САЩ износът на ирански петрол се е понижил през 2013-а година до 1,1 млн. барела на ден от около 2,5 млн. барела на ден през 2011-а година. Анализ на Агенцията показва, че Техеран разполага с текущи складови петролни наличности в размер между 20 млн. и 35 млн. барела, които могат незабавно да бъдат предоставени на международните пазари след вдигане на санкциите.
Споразумението по ядрената програма на Иран представлява масивен удар върху петролните цени и ние можем да видим тяхно лесно понижение дори към 30 долара за барел, заяви Наеем Аслам, който е главен анализатор в компанията AvaTrade.
По-съществена реакция на постигнатото споразумение относно иранската ядрена програма може да се очаква чак през следващата седмица, тъй като днес петролните пазари ще останат затворени поради празниците за католическия Великден.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..