ЕЦБ запази без промяна рекордно ниските основни лихви в еврозоната

След края на днешното заседание Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че запазва без промяна основните лихви на рекордно ниски нива на фона на първите сигнали, че стартираната на 9-и март мащабна програма за покупки на държавни облигации вече започва да оказва подкрепа както на икономическия растеж, така и на инфлацията в региона.

Решението на банката беше напълно очаквано от участниците на финансовите пазари.

Централната банка остави без промяна основната репо лихва в рекордно дъно от едва 0,05%, депозитната лихва на ниво от -0,2% и пределната заемна лихва на ниво от 0,3%.

На заседанието на 4-ти септември 2014-а година Централната банка понижи основната репо лихва до рекордно дъно от 0,05% (най-ниско ниво на основната лихва от старта на еврозоната през 1999-а година). Основната репо лихва е лихвеното ниво, в което Централната банка кредитира търговските банки при провежданите от нея седмични аукциони за осигуряване на паричната ликвидност на банките в еврозоната.

Тогава банката понижи допълнително и въведената в началото на юни отрицателна депозитна лихва до -0,2% от -0,1%. Това е лихвата, която получават търговските банки за държаните от тях средства в Централната банка. ЕЦБ въведе през юни 2014-а година тази "наказателна" лихва по краткосрочните банкови депозити, държани в Централната банка, надявайки се по този начин да принуди търговските банки да "отпушат“ кредитирането на малкия и среден бизнес в еврозоната. ЕЦБ беше първата водеща централна банка в световен план, която се осмели да въведе отрицателна депозитна лихва.

В началото на септември ЕЦБ понижи и пределната заемна (кредитна) лихва до рекордно дъно от 0,3%, след като за последното банката понижи тази лихва до 0,4% на своето заседание на 5-и юни.

Сега вниманието се насочва към пресконференцията на шефа на ЕЦБ Марио Драги (от 15:30 ч.). Очаква се той да коментира неотдавнашната серия добри икономически данни от еврозоната, както и първите позитивни ефекти от програмата за "количествени облекчения". Някои анализатори и икономисти предполагат, че на днешната пресконференция Драги може дори да обяви разширяване на обхвата на ценните книжа, както и по-голяма гъвкавост относно матуритета на облигациите, които ще могат да бъдат купувани по програмата на ЕЦБ за 60 млрд. евро месечно.

Ще се следят внимателно и неговите коментари за развитието на "гръцката драма".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Марио Драги: ЕЦБ има намерение да продължи програмата си за покупки на облигации до септември 2016-а

В началото на днешната пресконференция президентът на ЕЦБ Марио Драги отново потвърди намерението на Централната банка да продължи програмата си за покупки на облигации до септември 2016 година. В същото време той отбеляза, че предприетите от ЕЦБ..

публикувано на 15.04.15 в 16:20
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..

публикувано на 30.09.16 в 12:10