Днешната среща на финансовите министри от еврозоната в Рига приключи, без да се стигне до намиране на решение на гръцката криза. Това беше очаквано, но коментари след края на срещата показват, че представителите на Еврогрупата са били доста ядосани на гръцкия финансов министър Янис Варуфакис, който за пореден път не е излязъл с ясни предложения за реформи.
Агенция Блумбърг съобщи, че той е бил силно критикуван от колегите му от еврозоната на фона на нарастващо недоволство срещу неговия отказ да представи конкретни мерки, които да решат икономическите проблеми на страната. Според неназован участник, финансовите министри от еврозоната са определи като безотговорни опитите за манипулации от страна на Варуфакис и някои от тях дори са го обвинили, че само прахосва "ценно време" и се държи като комарджия и пълен аматьор.
На последвалата след срещата пресконференция, шефът на Еврогрупата Йерун Дейселблум заяви за пореден път, че кредиторите на Гърция продължават да настояват властите от Атина да предоставят подобрен списък с конкретни реформи. Той подчерта, че все още има големи различия между Гърция и нейните кредитори като Еврогрупата отново ще направи нова оценка на преговорите на следващата си редовна среща на 11-и май. Дейселблум все пак призна, че има някои позитивни сигнали, но отбеляза, че отговорността за бъдещия прогрес в преговорите лежи главно върху плещите на гръцките управляващи.
Първо, трябва да постигнем споразумение относно текущата спасителна програма за Гърция, преди да стартират разговори какво ще последва и дали ще има трета спасителна програма, посочи той. В тази връзка Дейселблум заяви, че няма да има частично оказване на финансова подкрепа за Гърция за "частични" реформи.
Европейският комисар Пиер Московиси също призна за съществуването на известен напредък, но в същото време заяви: Ние въобще не сме близо до постигане на окончателно споразумение.
Вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровски заяви след срещата, че финансовите министри от еврозоната са изразили безпокойство относно бавното темпо на преговорите с Гърция и призова за неговото ускоряване. Опасенията, изразени от Еврогрупата в Рига са свързани с бавния и ограничен прогрес в разговорите с Гърция. Има спешна необходимост от ускоряване на преговорния процес, написа той в туитър.
В същото време президентът на ЕЦБ Марио Драги подчерта, че Механизмът за спешна ликвидност (програмата ELA) ще продължи да осигурява средства за гръцките банки, докато те остават платежоспособни. Но и той предупреди: Времето изтича. Скоростта на преговорите с Гърция е от съществено значение.
От своя страна гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис заяви след срещата, че разговорите с неговите колеги от еврозоната са се подобрили значително през последните няколко седмици: Ние се съгласихме, че споразумение ще бъде трудно, но ще се случи и при това бързо, защото това е единственият вариант, който имаме, каза Варуфакис на пресконференция.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..