През март поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба в САЩ отбелязаха по-силен от очакваното ръст, но благодарение на скок в транспортните поръчки, докато планираните бизнес инвестиции се понижиха за 7-и пореден месец, което е сигнал, че американската икономика продължава да изпитва проблеми след нейното слабо представяне в началото на годината.
Новите промишлени поръчки за стоки с дълготрайна употреба се повишиха през март с 4% на месечна база при прогноза за доста по-скромно подобрение с 0,6% и след техен спад с 1,4% през февруари, показват данни на Търговския департамент на САЩ.
Поръчките за дълготрайни промишлени стоки без тези за транспортно оборудване обаче се свиха с 0,2% на месечна база (при прогноза за повишение с 0,3%) след спад с 0,6% през предходния месец (низходяща ревизия от спад с 0,4), понижавайки се за шести пореден месец, докато поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната, се повишиха през март с 2,6% след спад с 1,0% през февруари.
Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, отбелязаха през март понижение с 0,5% (при очаквания за повишение с 0,3%) след спад с цели 2,2% през февруари (низходяща ревизия от предишна оценка за понижение с 1,4% и най-солиден спад от юли 2013-а година), влошавайки се за седми пореден месец. Именно тези данни се следят като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ, тъй като те са мерило за разходите на фирмите за оборудване и софтуер. Поредното влошаване на "основните" поръчки за стоки с дълготрайна употреба през март и солидната низходяща ревизия на данните за февруари представляват негативен сигнал за перспективите пред американските компании в следващите месеци.
Негативно влияние върху бизнес разходите за средства за производство продължава да оказва по-скъпия долар, който ерозира печалбите на американските мултинационални компании зад граница. В същото време по-ниските енергийни цени водят до съкращаване на петролната индустрия в страната, което води до редуциране на търсенето на оборудване за разработване на петролните находища.
Днешните смесени данни и най-вече тези за влошаване на бизнес инвестициите за седми пореден месец вероятно ще подсилят очакванията на финансовите пазари, че ще отнеме повече време, преди Федералният резерв да пристъпи към повишение на основните американски лихви. Интересно е да се отбележи, че за последно бизнес инвестициите в САЩ се влошиха за седем поредни месеца през периода от март до септември 2012-а година и това беше един от основните доводи на Фед да стартира през октомври 2012-а година т.нар. трета програма за "количествени улеснения" (програмата за покупки на държавни облигации).
Щатската валута реагира негативно на днешния смесен до слаб доклад на Търговския департамент, като еврото отскочи от 1,0809 към 1,0873 долара, докато британската лира задълбочи своето възходящо движение към 7-седмичен връх от 1,5173 долара (точно до важната 100-дневна пълзяща-средна около 1,5180/85 областта). В същото време доларът падна към 119,23 йени (около 100-дневна пълзяща-средна) с поглед към сутрешното тридневно дъно около 119,16 йени.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..