В своя "пролетен" доклад Европейската комисия намали рязко своите прогнози за икономическия растеж на Гърция през настоящата година, тъй като политическата несигурност и по-строгите условия за финансиране натежават върху икономиката на страната.
Политическата несигурност, произтичаща от решението в Гърция за провеждане на предсрочни избори в края на януари, засегна негативно икономиката на страната, която през миналата година успя да се измъкне от тежка шестгодишна рецесия. Това накара ЕК да намали драстично прогнозата си за растеж на гръцкия БВП през настоящата година до едва 0,5% от предишна "зимна" прогноза за растеж с 2,5 процентни пункта.
Изпълнителният орган на Европейския съюз също така намали своята прогноза за растежа на гръцката икономика през 2016 година до 2,9% от 3,6% през февруари, се посочва в оповестения днес "пролетен" доклад на ЕК.
Положителният импулс беше засегнат негативно от политическата несигурност след обявяването в края на 2014 година на предсрочни избори в страната. Настоящата липса на яснота относно позицията на действащото ново правителство по отношение на поетите политически ангажименти в контекста на договорената подкрепата на ЕС и МВФ влошават допълнително настоящата несигурност, отчита новият доклад на комисията.
ЕК отбелязва, че несигурността и забавянето на икономическото възстановяване на страната влошават нейните финанси. Комисията прогнозира, че бюджетният дефицит на Гърция ще достигне 2,1% от БВП през тази година при предишна прогноза през февруари за бюджетен излишък в размер на 1,1% от БВП.
Коментирайки информацията на "Файненшъл Таймс", европейският комисар Пиер Московиси подчерта, че евентуалните пътища за намаляване на гръцкия дълг могат да бъдат дискутирани едва след като Атина постигне споразумение със своите международни кредитори относно програмата за реформи.
Според "пролетния" доклад на ЕК публичният дълг на Гърция ще удари през настоящата година връх от цели 180,2% от БВП - над предишна прогноза на комисията за дълг в размер на 176,3%.
Попитан дали нива на дълга от 180,2% са устойчиви, Московиси отговори: Що се отнася до дълга, аз няма да направя никакви допълнителни коментари, извън тези, които са заложени в новите прогнози на ЕК. Просто ще кажа, че този въпрос може да се обсъждан само след като постигнем съгласие за програмата за реформи, която се надявам да бъде последователна, подробна, пълна и която да даде възможност за възстановяване на гръцката икономика и за развитие на процеса на консолидацията на държавния дълг по позитивен начин. Надявам се, че Гърция ще се ангажира с такава позиция.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..