МВФ: Бюджетните планове на Атина няма да доведат до излишък

Предложенията на гръцкото правителство за бюджета през 2015-а година не са достатъчни, заяви в интервю за френския бизнес вестник Les Echos главният икономист на Международния валутен фонд Оливие Бланшар.

Според предишни изчисления Гърция трябваше да постигне бюджетен излишък в размер на 3% от БВП, но текущите икономически резултати правят тази прогноза нереалистична, допълни Бланшар.

МВФ смята, че по-ниският бюджетен излишък ще доведе до увеличаване на финансовите нужди, като тяхното покриване ще изисква по-голяма спасителна помощ от страна на Европа. Такава договореност може да сработи само ако Гърция представи нова надеждна програма за реформи и икономии, отбеляза Оливие Бланшар.

Като се има предвид, че най-новите оценки посочват за наличието на значителен бюджетен дефицит, имаме нужда от надеждни мерки, за да превърне този дефицит в излишък и за неговото запазване в бъдеще. Случаят в момента обаче далеч не е такъв, твърди главният икономист на МВФ.

В своя пролетен доклад, публикуван на 5-и май, Европейската комисия намали прогнозите за икономическия растеж и за бюджетния излишък на Гърция. ЕК вече очаква т.нар. "първичен излишък" (бюджетното салдо, преди включване на задълженията за обслужване на дълга) да достигне едва 2,1% от БВП през 2015-а година, като това е много под предишната прогноза за първичен излишък от 4,8 на сто.

ЕК също така очаква номиналният бюджетен баланс на Гърция да излезе на дефицит от 2,1% през настоящата година при предишна прогноза за излишък в размер на 1,1% от БВП и влошаване на бюджетния дефицит до 2,2% през следващата година (при предходна прогноза за излишък от 1,6%).

Това, което е очевидно, е, че пенсионната система в страната е доста често прекалено щедра и че все още има твърде много държавни служители, заяви пред френското издание Бланшар.

Необходимо е да погледнем какви структурни мерки ще бъдат от съществено значение, за да се гарантира устойчив растеж в средносрочен план, допълни той.

Междувременно преговорите между техническите екипи на Атина и на нейните международни кредитори, т.нар. "Брюкселска група", трябва да бъдат рестартирани днес, като те ще обхванат най-трудните въпроси, включително тези за данъчното облагане и за пенсионната реформа.

Скоростта на водените преговори е от изключителна важност, тъй като Гърция е изправена пред поредни големи плащане към МВФ през юни, първото от които е планирано за 5-и юни и е в размер на над 300 млн. евро. Само в рамките на периода между 5-и и 19-и юни властите в Атина ще трябва да погасят задължения към Международния валутен фонд за около 1,6 млрд. евро.

През уикенда министърът на вътрешните работи Никос Вуцис предупреди, че Гърция няма да бъде в състояние да направи предстоящите плащания към МВФ през юни, ако в скоро време няма постигано споразумение с международните кредитори на страната. Вчера правителственият говорител Гаврийл Сакеларидис пък посочи, че Атина има ангажимент да плати всички свои задължения, но и той подчерта, че е необходимо споразумение с кредиторите възможно най-бързо с оглед паричната криза в страната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10