Времето на Гърция за постигане на споразумение с международните кредитори относно необходимите реформи в страната и без такова споразумение Атина няма да получи по-нататъшна финансова подкрепа. Това заяви ръководителят на Европейския механизъм за стабилност (фонда ESM) Клаус Реглинг, цитиран от вестник Bild.
Остана доста малко време. Поради това ние работим ден и нощ за постигане на споразумение. Без такова споразумение с кредиторите Гърция няма да получи никакви заеми, след което страната ще бъде заплашена да изпадне в неплатежоспособност. Има много рискове, свързани с подобен сценарий, заяви Реглинг пред германското издание.
Евентуално пропускане на плащане към МВФ би било доста опасно, тъй като това ще има негативен ефект и върху други кредитори като нас. От друга страна Европейският спасителния фонд (ESM) може да разшири размера на отпусканите заеми само при прилагане на необходимите реформи. Това е положението към момента и това е единственият начин Гърция да бъде в състояние да възстанови своето икономическо фискално здраве, подчерта той.
Според Клаус Реглинг Гърция може бързо да получи част от останалите 7,2 млрд. евро по настоящата спасителна програма (за общо 240 млрд. евро), веднага щом постигне споразумение с останалите страни от еврозоната. Той допълни, че от фонда ESM могат да дойдат 1,8 млрд. евро и още 1,8 млрд. евро от печалбата на ЕЦБ по закупените от нея гръцки облигации по време на дълговата криза в еврозоната от 2010година. По план останалите около 3,6 млрд. евро трябва да дойдат от МВФ. Досега Европейският временен механизъм за финансова стабилност (фонда EFSF, чийто наследник е фондът ESM) предостави на Гърция финансова помощ в размер на около 130,9 млрд. евро.
За да получи тези средства, Гърция ще трябва да приложи на дело необходимите реформи в бъдеще, подчерта обаче Реглинг.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..