Потребителските нагласи в Германия продължават да се подобряват, достигайки близо 14-годишен връх за месец юни благодарение на нарастване на желанието за повече покупки.
Индексът на института GfK, определящ бъдещите потребителски нагласи в Германия за юни, се повиши до 10,2 пункта от 10,1 пункта през май и при прогноза на финансовите пазари за слабо понижение до 10,0 пункта. Това представлява подобрение на германските потребителски очаквания за осми пореден месец, като индексът за юни достигна най-висока стойност от октомври 2001 година, когато беше на ниво от 11,0 пункта.
Разходите в частния сектор са ключова движеща сила за икономическия растеж през настоящата година. Трябва обаче да се има предвид, че съществуващите геополитически рискове все още не трябва да бъдат забравяни, посочи институтът GfK, добавяйки, че трудните преговори за бъдещето на Гърция в еврозоната, украинската криза и опасенията, свързани с т.нар. "Ислямска държава", могат съществено да охладят потреблението в Германия.
Индексът, измерващ икономическите очаквания на германските потребители, се повиши през май до 38,3 пункта, след като през април се понижи за пръв път от пет месеца насам до ниво от 35,3 пункта.
Индексът, измерващ очакванията на германските потребители за техните доходи, се понижи през май до 52,0 пункта от 55,1 пункта през април, вероятно с оглед на нараснали инфлационни очаквания.
Енергийните цени, например, нараснаха значително от началото на годината, отбеляза институтът GfK, добавяйки, че общите ценови очаквания зависят до голяма степен от цените на горивата.
В същото време обаче германците показват по-силна склонност да харчат, като този индикатор се повиши през май доста рязко до 62,6 пункта от 58,3 пункта през предходния месец, наближавайки 8-годишния връх от 63,0 пункта, достигнат през месец март. По този начин индикаторът остава близо до неговия рекорден исторически връх от 64,4 пункта, достигнат през октомври 2006 година – точно преди вдигането на данък добавена стойност (ДДС) в Германия.
Търговията на дребно може да спечели от текущите извънредно високи нива на склонността за покупки, посочи институтът GfK. В края на седмицата (29-и май) германската федерална статистика Destatis ще представи своя последен доклад за продажбите на дребно в Германия, като средните очаквания на финансовите пазари са за растеж на продажбите на дребно през април с 1% на месечна база след изненадващ спад с 1,4% през март.
Много силното вътрешно потребление в Германия и ниските нива на инфлация отново спомагат за повишение както на икономическите очаквания, така и на желанието за пазаруване, посочи анализаторът на GfK Ролф Бюркл. Той отбеляза, че на този етап потребителското настроение остава незасегнато от продължаващата гръцка дългова криза, но предупреди, че бъдещето на Гърция в еврозоната, както и конфликтът в Украйна и безпокойството, свързано с "Ислямска държава", могат да навредят на позитивната настройка на германските потребители.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..