Алексис Ципрас: Гърция желае да направи трудни компромиси

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По националната телевизия гръцкият премиер Алекси Ципрас заяви, че снощи неговото правителство е изпратило на кредиторите всеобхватни предложения за реформи и призова европейските лидери да одобрят този план, така че да бъде постигнато дългоочакваното споразумение.

Ние представихме реалистичен план за излизане на Гърция от кризата. Реалистичен план, чието приемане от страна на институциите, нашите кредитори и нашите европейски партньори ще отбележи края на сценария за разделение в Европа, посочи Ципрас пред репортери.

Ние не очакваме те да направят предложение, тъй като Гърция ще представи свой план и ще стане ясно дали те искат да се приспособят към реализма, като решението вече е в ръцете на политическото ръководство на Европа, подчерта гръцкият премиер.

Гърция представи специфични и реалистични предложения, като ние вече направихме отстъпки. Преговорите са тежки, но правителството е решено и има план, който отговаря на мнозинството гърци.

Коментарите на Ципрас са факт след проведени среднощни разговори в Берлин между германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Франсоа Оланд, президента на ЕК Жан-Клод Юнкер и шефовете на МВФ и ЕЦБ Кристин Лагард и Марио Драги.

Междувременно управителят на централната банка на Гърция и члена на ЕЦБ Янис Стурнарас заяви, че гръцкият народ вече е направил "огромни жертви", за да остане в еврозоната.

Имаме нужда от политическа система, която ще поеме отговорност и ще зачете жертвите на хората, които са направени до момента. Намаляването на стандарта на живот от порядъка на 35 на сто е нещо много необичайно за една страна - членка на ОИСР, така че това представлява огромна жертва за гръцкия народ, за да може Гърция да бъде жизнеспособна и да остане в еврозоната. Аз мисля, че политическата система трябва да зачита това, посочи Стурнарас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10