Янис Варуфакис подаде оставка като финансов министър на Гърция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис подаде оставка в понеделник, обяви премиерът на страната Алексис Ципрас, надявайки се по този начин на по-лесно постигане на споразумение за нова финансова помощ от страна на международните кредитори.

Оставката му идва само часове, след като гърците гласуваха с ясно "не" на последните условия за спасителния пакет на кредиторите на Атина, вкарвайки по този начин страната в непознати води и засилвайки риска за нейното излизане от общата европейска валута.

Напрежението между Варуфакис и европейските партньори на Гърция достигна своя пик през уикенда, когато той обвини кредиторите на страната, че използват "тероризъм" срещу гръцкия народ, за да го сплаши да приеме по-строги мерки на икономии.

След подадената оставка Варуфакис посочи в своя блог, че е "наясно", че някои членове на еврозоната го считат за нежелан по време на заседанията на министрите на финансите (срещите на Еврогрупата). Според него оставката му е идея на премиера Ципрас, считана като полезна за постигане на съгласие в предстоящите нови преговори.

Поради тази причина днес аз напускам Министерството на финансите, заяви Варуфакис и допълни: Смятам, че е мой дълг да помогна на Алексис Ципрас да използва капитала, който гръцкият народ ни предостави чрез вчерашния референдум вчера и аз ще понеса с гордост ненавистта и отвращението на кредиторите.

Най-спряганото име за наследник на Варуфакис на поста финансов министър на Гърция е това на Евклид Цакалотос, който понастоящем е главен гръцки преговарящ с кредиторите на страната. Името на новия финансов министър ще стане ясно по-късно днес след спешна среща на лидерите на управляващата коалиция в Гърция.

Според слухове по финансовите пазари, Варуфакис е "подписал" своята оставка, след като е заявил пред журналисти, че Гърция може да обмисли въвеждането на паралелна валута или емитирането на държавни облигации от типа IOUs ("I OWE YOU" - "ИМАМ  ДЪЛГ КЪМ ТЕБ"), с оглед на все по-голямата липса на кешова наличност.

Говори се, че премиерът Ципрас е реагирал, настоявайки за незабавната оставка на своя финансова министър, след като Варуфакис е завил късно снощи пред британски вестник, че Гърция може да въведе паралелна валута и електронно емитиране на книжа от типа IOUs, подобно на тези, емитирани в Калифорния през 2009-а година.

Варуфакис е побързал да се откаже от тези свои коментари пред вестник Daily Telegraph, но премиерът на Гърция вече е сметнал, че това е достатъчно, за да поиска неговата оставка, съобщават лица, запознати с въпроса.

Евентуално въвеждане на паралелна валута и на книжа от типа IOUs биха поставили Гърция по хлъзгавия наклон за излизане от еврозоната и еврото, отбелязват икономисти и неназовани европейски служители, които допълват, че това са били и последните идеи на г-н Варуфакис, които определено не са имали подкрепата на останалата част от гръцкото правителство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10