Днешната среща на Еврогрупата приключи без да бъдат обсъдени някакви конкретни предложения, представени от гръцкото правителство и които да представляват база за нови преговори с международните кредитори на страната.
Според информация на агенция "Блумбърг" мнозинството финансови министри на еврозоната са били разочаровани от липсата на конкретен план, който да бъде представен от новия гръцки финансов министър Евклид Цакалотос и да бъде обсъден от Еврогрупата.
Според гръцки официални лица обаче, властите в Атина са представили документ от 47 страници, включващ последните предложения, направени от тях на 29-и юни, когато Еврогрупата отказа да ги дискутира с оглед на предстоящия на 5-и юли референдум в Гърция.
След края на днешната среща, председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум заяви, че очаква в рамките на следващите часове Гърция да отправи официална молба към Европейския спасителен механизъм (фонда ESM) за средносрочна финансова подкрепа.
Според него Еврогрупата планира да проведе в сряда (8-и юли) телеконферентна среща, на която да дискутира тази официална молба на властите в Атина.
На въпрос защо не е било възможно да има по-сериозна дискусия на днешната среща на Еврогрупата в Брюксел, Дейселблум отговори, че финансовите министри остават в очакване на ново писмо от гръцкото правителство, което да представи единен и ясен набор от предложения.
Чухме нашия нов гръцки колега. Той все още не е представил конкретни предложения, но най-напред ще ни изпрати доста бързо официалното гръцко искане към ESM за финансова подкрепа и докато прави това, той се ангажира да ни представи предложенията на гръцката страна, отбеляза Дейселблум след срещата, цитиран от агенция Ройтерс.
Надяваме се да постигнем споразумение възможно най-бързо. Утре сутринта ще имаме телеконферентен разговор, за да дискутираме това писмо - официалното искане за подкрепа от Европейския стабилизационен механизъм, за да започнем преговорния процес, заяви шефът на Еврогрупата.
Първата стъпка ще бъде да се поиска от институциите (ЕК, ЕЦБ и МВФ) да оценят финансовото състояние, финансовите нужди на Гърция, а след това ще имаме още едно заседание на Еврогрупата, на което да решим дали да стартираме официалните преговори, допълни Дейселблум.
Той също така посочи, че ЕЦБ ще преценява ден за ден ситуация с гръцката банкова система.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..