Гръцките банки се очаква да отворят наново в понеделник (20-и юли), но при ограничен размер на транзакциите, като в същото време ще бъде запазен и дневния лимит за теглене до 60 евро, заяви снощи заместник-финансовият министър Димитрис Мардас.
Предлаганите от банките услуги ще се разширят от понеделник, посочи той за гръцката телевизия ERT.
Мардас каза, че лимитът от 60 евро на ден ще остане в сила, но правителството работи върху възможност хората да натрупват този лимит за няколко дни, изтегляйки след това накуп цялата натрупана сума.
В случай, че някой не желае да получи своите 60 евро в понеделник и желае да направи това във вторник, тогава той ще може да изтегли общо 120 евро или пък 180 евро в сряда. Това предложение е в процес на разработване и ние смятаме, че е технически възможно, добави той.
Според него цялостната нормализация на банковите транзакции ще стане постепенно, но без да се ангажира с конретни срокове.
От ЕЦБ обаче изразиха съмнение относно предположението на властите в Атина, че банките в страната ще отворят в понеделник.
В днешно интервю за австрийското радио ORF, членът на ЕЦБ и управител на Централната банка на Австрия - Евалд Новотни посочи, че все още няма споразумение за отваряне на гръцките банки в началото на следващата седмица. Този въпрос все още не е решен, все още трябва да се направят някои проучвания, посочи Новотни.
Той също така каза, че може да отнеме шест до осем седмици преди новата тригодишна спасителна програма за Гърция за над 80 млрд. евро да бъде готова да стартира.
Спекулациите, че гръцките банки ще могат да отворят в понеделник след триседмичната банкова ваканция, която е в сила от 29-и юни, са факт, след като вчера ЕЦБ размрази спешната ликвидна подкрепа за банките в страната, повишавайки тавана на програмата ELA с 900 млн. евро до близо 90 млрд. евро.
След изненадващото решение на гръцкото правителство за провеждането на референдума на 5-и юли, на който беше казано ясно "не" на нови строги мерки на икономии, ЕЦБ замрази размера на програмата ELA на ниво от близо 89 млрд. евро и това принуди властите в Атина да въведат банкова ваканция и контрол върху движението на капитала. Но гласуваният от парламента на Гърция цялостен пакет с реформи, изискван от европейските партньори на страната в замяна на стартиране на преговори за трета средносрочна спасителна програма за Атина в размер до 86 млрд. евро, даде основание на Европейската централна банка да отпусне допълнително 900 млн. евро в рамките на една седмица на страдащата от сериозна липса на ликвидност гръцка банкова система.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..