Гърция започна да разхлабва капиталовите рестрикции за местния бизнес

От днес Гърция е започнала да разхлабва ограниченията върху чуждестранните трансфери на гръцкия бизнес, деблокирайки разходите за внос, след като в края на миналия месец в страната беше въведен контрол върху движението на капитала, съобщава агенция Ройтерс.

Дневният лимит на паричните преводи беше повишен до 100 000 евро от 50 000 евро, зави пред репортери управителят на Гръцката централната банка Янис Стурнарас и добави, че са били одобрени около 70% от направените от бизнеса в страната заявления за плащания зад граница.

Гръцките фирми бяха засегнати от наложените преди около четири седмици рестрикции за прехвърляне на средства в чужбина, ограничавайки по този начин техните плащания за внос на суровини и на други стоки. От 29-и насам компаниите в страната трябва да подават заявления за подобни разплащания към чужди доставчици до специална комисия, даващ тези разрешения, като този процес отнемаше доста време.

Днес Стурнарас обаче каза, че условията за бизнеса започват да се подобряват и в рамките на следващите 10 дни оторизираните органи в Гърция ще вземат решение за все още редица висящи нерешени въпроси.

Що се отнася до одобренията (за парични трансфери за плащания към чуждестранни доставчици), сега вече сме много близо до месечните средства за внос, които гръцката икономика регистрираше преди кризата, каза той след среща с бизнес лидери.

В понеделник властите в Атина отвориха наново банките в страната, след като си осигуриха "мостов заем" от Европейския механизъм за финансова стабилност за 7,16 млрд. евро, за да разплатят своите задължения към ЕЦБ и МВФ и след като гръцкият парламент одобри серия трудни реформи в замяна на стартиране на преговори за трета спасителна програма в размер до 86 млрд. евро. От своя страна, ЕЦБ повиши на два пъти с по 900 млн. евро размера на програмата ELA за осигуряване на спешна ликвидност на гръцките банки.

Според шефа на Атинската търговска и промишлена камара Константинос Михалос триседмичната банкова ваканция е коствала цели 3 млрд. евро на гръцката икономика, тъй като редица фирми са били принудени да затворят в резултат на въведения капиталов контрол.

В същото време Централната банка на Гърция заяви, че от 29-и юни до 23-ти юли гръцките оторизирани власти са одобрили парични преводи зад граница за общо 1,585 млрд. евро, като голям част от тях са били предназначени за енергиен внос.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10