Понижение на европейските борси след подновени опасения относно растежа на китайската икономика

Днес европейските фондови пазари отварят на "червена територия" като немският индекс DAX и френският CAC 40 са на път да отбележат най-слабо представяне на месечна база от четири години насам на фона на подновен спад на китайския пазар на акции и с оглед на перспективите за предстоящо до края на годината първо повишение на основните лихви в САЩ.

По-рано днес китайският фондов индекс Shanghai Composite отвори със солидна загуба от близо 4% преди обаче да парира голям част от този нов спад, приключвайки търговията през последния ден на август с понижение от 0,82%. Въпреки това индексът загуби нови 13% от стойността си през осмия месец на годината след понижение с 14% през юли, когато той отбеляза най-солиден месечен спад от август 2009-а година и вече отстъпва с около 40% от неговия исторически пик, достигнат към средата на юни.

Новото напрежение на китайския фондов пазар се отрази негативно и на останалите азиатски борси, като днес японският индекс Nikkei се понижи с 1,28%, отчитайки месечна загуба от над 8% (най-солиден спад от май 2012-а година насам), докато австралийският индекс S&P ASX 200 приключи с месечно понижение от 8,6 процентни пункта (най-солиден спад в рамките на месец от октомври 2008-а година).

Опасенията на инвеститорите относно слабия икономически растеж на Китай и свързаните с тях трусове на борсата в Шанхай оказват негативно влияние и на европейските пазари на акции, както и на фючърсите на трите основни американски фондови индекси преди днешния старт на търговията на Уолстрийт. Известно негативно влияние оказва и възможността за първо вдигане на лихвите на Фед на заседанието в средата на септември, въпреки че неколцина представители на централната банка на САЩ отбелязаха през уикенда, че по-продължителен период на трусове на финансовите пазари може да отложи във времето тази първа крачка за затягане на лихвената политика в страната.

Сега общият европейски индекс Stoox Europe 600 се понижава с 0,47%, докато немският индекс DAX и френският CAC40 падат съответно с 1,35% и с 1,26 процентни пункта, като основните индекси на борсите във Франкфурт и Париж са на път да приключат август с месечни загуби от около 9% (най-солиден месечен спад от близо четири години насам). Пазарът на акции в Лондон остава затворен с оглед днешната т.нар. "лятна банкова ваканция" във Великобритания.

След солиден ръст с близо 10% през миналата седмица благодарение на скок с 16-17% през последните две сесии на търговия, днес цените на петрола бележат спад с над 2%, като октомврийските фючърси на американския лек суров петрол се понижават с около 1$ към 44,32 долара за барел, докато фючърсите на петрола сорт брент падат с 1,2 долара към 48,85 долара за барел.

Това от своя страна води до солидно понижение на акциите на европейските енергийни компании в началото на новата седмица. Акциите на испанската компания Repsol се понижават с близо 3%, на френският гигант Total падат с 2,33%, докато акциите на германската комунална компания E.ON се понижават с 2,67%. Под натиск от продажби се намира и европейския автомобилен сектор, като акциите на Daimler се понижават с 2,1%, а на BMW - с 1,74 процентни пункта.

Банковият сектор на Стария континент също се търгува в по-ниски нива. Акциите на испанската банка Santander падат с 2,08%, а на италианските финансови институции Sanpaolo и UniCredit се понижават с над 1%.

Спекулации че властите в Пекин могат да се откажат от по-нататъшна подкрепа на китайския фондов пазар чрез големи по размер покупки на акции, оказват негативно влияние и върху американските фондови фючърси преди старта на днешната търговия на Уолстрийт. Фючърсите на индекса на "сините чипове" DJIA се понижават с 1,04%, на широкият индекс S&P500 - с 1,03%, а на технологичният индекс Nasdaq100 падат с 0,92%.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27