Последната волатилност и трусове на световните финансови пазари показват колко бързо могат да се разпространят рисковете от една икономика към следваща, заяви по-рано днес в Джакарта (Индонезия) управляващият директор на МВФ Кристин Лагард, съобщава агенция Ройтерс.
Това, което беше демонстрирано в последните няколко седмици е колко здраво се намира Азия в основата на глобалната икономика и колко силно в действителност сривовете на един от азиатските финансови пазари може да се разпространи към останалата част от света, заяви Лагард на пресконференция след края на нейната двудневна визита в Индонезия.
Повод за тези нейни коментари дават драматичните и големи по размер сривове на световните фондови борси и на валутите на редица развиващи се пазари като реакция на решението на властите в Пекин от миналия месец да девалвира юана на фона на доста слабото представяне на китайската икономика.
Лагард посочи, че световната икономика е изправена пред изпитания с оглед процеса на ребаласиране на икономиката на Китай, бавния икономически растеж на Япония, падащите цени на суровините (в частност на петрола) и съществуващата несигурност около очакваните по-високи лихвени проценти в САЩ.
Според шефа на МВФ политиките трябва да бъдат съобразени във всяка конкретна страна, но най-вече те ще трябва да включват укрепване на защитните сили чрез разумна фискална политика, обуздаване на прекомерния кредитен растеж, приспособяване на валутните курсове, за да могат да абсорбират възможните шокове, поддържане на адекватни валутни резерви, както и засилване на финансовата регулация.
Кристин Лагард също така отбеляза, че международни институции, като например базираната в Китай Азиатска инфраструктурна инвестиционна банка (AIIB), Азиатската банка за развитие (ADB) и Световната банка, трябва да работят заедно, за да посрещнат големите нужди от финансиране на инфраструктурата в региона.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..