Германският износ и внос нараснаха през юли до най-високи исторически нива, което доведе до рекорден търговски излишък през седмия месец на година, показват данни на немската федерална статистика.
През юли експортът на Германия (на сезонно-коригирана база) се повиши с 2,4% на месечна база до рекордни 103,4 млрд. евро при прогноза за по-слаб растеж с 1,0% и след влошаване на износа с 1,1% през юни (слаб низходяща ревизия от спад с 1,0%).
В същото време вносът нарасна с 2,2% до рекордни 80,6 млрд. евро при прогноза за повишение с едва 0,7% и след спад с 0,8% през предходния месец (низходяща ревизия от понижение с 0,5%).
Солидното подобрение на експорта доведе до повишение на търговския излишък през юли (на сезонно-осреднена база) до 22,8 млрд. евро (при прогноза за излишък в размер на 22,3 млрд. евро) от 22,1 млрд. евро през юни, достигайки най-високо ниво от Обединението на Германия насам (от януари 1991-а година). На сезонно-некоригирана база търговският излишък на Германия се разшири през юли до 25,0 млрд. евро от излишък за 24,1 млрд. евро през юни.
В същото време излишъкът на баланса по текущата сметка на Германия, който е мерило за международната финансова позиция на германската икономика, се разшири рязко през юли до 23,4 млрд. евро спрямо излишък за 20,6 млрд. евро през юли 2014-а година и при прогноза за излишък в размер на 20,6 млрд. евро.
Солидното подобрение на германския износ през юли е сигнал, че слабото евро оказва позитивно влияние върху немския експорт и знак, че външното потребление вероятно ще подкрепи растежа на водещата европейска икономика. От друга страна, доброто повишение на вноса през юли подсказва, че вътрешното потребление продължава да бъде основен двигател за икономиката на Германия.
Редица анализатори обаче предупреждават, че на днешните данни трябва да се гледа с голяма доза на предпазливост с оглед на турболенциите в развиващите се финансови пазари през август в резултат на разочароващото представяне на китайската икономика. Според мнозина от тях, германският експорт няма да продължи да нараства със същото добро темпо през идващите месеци главно поради забавящия се растеж в Китай и рязкото понижение спрямо еврото на валутите на останалите развиващи се пазари.
Неотдавна немският икономически институт Ifo предупреди, че състоянието на Китай представлява основен риск за Германия с оглед на факта, че немските експозиции във втората по сила световна икономика са най-големи сред всички останали страни-членки на Европейския съюз. Институтът Ifo посочи, че ако китайското икономическо забавяне продължи и през второто полугодие, това ще засегне негативно германския експорт през следващите месеци.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..