Истинската причина за безпокойство относно китайските валутни резерви

Гигантските валутни резерви на Китай просто станаха малко по-малко. Спадът им с 94 милиарда долара през август, най-големият абсолютен спад, свиха резервите до 3,56 трилиона долара. Отливът породи опасения за бягство на капитал след девалвацията в Китай. И все пак по-големият риск е за вътрешен натиск.

За втората по големина икономика в света загубата на 2,6% от резервите й за един единствен месец е повече от сигнална лампа. Наистина, цифрите можеха да бъдат и по-големи, ако не беше възстановяването на еврото през август, което увеличи стойността на еврата в Китай, изразени в доларово изражение. Най-доброто предположение е, че Китай е похарчил над 100 милиарда долара в защита на валутата си след девалвацията на юана в средата на месеца.

Не всички отливи на средства обаче са обезпокоителни. Перспективите за по-слаба китайска валута шокираха инвеститорите, които през последните пет години предполагаха дори по-силен юан. Точно заради това китайските компании бързат да изплащат задълженията си в американски долари, а чуждите мултинационални компании прехвърлят резервите си в брой в други валути, докато чуждите инвеститори закриват залозите в юани.

Ако стойността на юана се остави автентично на пазарните сили, валутата вероятно би паднала. Вместо това, Централната банка използва валутните си резерви, за да поддържа валутния курс стабилен. Тя обаче не може да прави това неограничено, особено ако покачването на лихвите в САЩ направи долара по-привлекателен. Ако обаче задълженията на Китай в чужбина се свиват заедно с активите му, процесът може да донесе и ползи.

Дори и така обаче огромните отливи на капитали водят до две главоболия. Първото е, че китайските граждани се опитват да прехвърлят парите си извън страната. Последните мерки срещу неофициалните валутни бюра, като например заложни къщи в хазартния рай Макао, показват че официалните лица са изнервени от отлива на капитали.

Вторият проблем е, че всеки път Китайската централна банка продава долари срещу юани, а така паричното предлагане в Китай се свива. Централната банка може да компенсира това като позволи на китайските банки да редуцират огромните си резерви от местна валута. Рискът обаче е, че Централната банка има трудности да се справя с отлива на капитали. Намаляване на ликвидността е последното нещо, от което се нуждае забавящата се китайска икономика.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25