След края на двудневното си заседание в четвъртък Федералният резерв на САЩ остави без промяна краткосрочната федерална фондова лихва в рекордно ниския, почти нулев диапазон между 0,00% и 0,25% с оглед на опасения, свързани с глобалното икономическо развитие, волатилността на финансовите пазари и прекалено мудната американска инфлация. Въпреки че Фед остави открита възможността за първо повишение на лихвите до края на годината и представи нови, малко по-добри прогнози за икономическото развитие на САЩ през тази година, американските централни банкери понижиха техните очаквания за предстоящото темпо на затягане на лихвената политика, намалявайки по този начин шансовете за скорошно вдигане на лихвените ставки.
Фед отбеляза, че постъпилата информация след предходното заседание, проведено през юли, предполага, че икономическата активност в САЩ се разширява с умерено темпо. Домакинските разходи и дълготрайните бизнес инвестиции са нараснали с умерено темпо, като се отчита и по-нататъшно подобрение в жилищния сектор, но в същото време има отслабване на нетния износ. Трудовият пазар продължава да се подобрява, като има солиден растеж на заетостта и спадаща безработица.
Инфлацията обаче продължава да се движи под дългосрочното целево ниво на Фед от 2%, отчасти поради спада както на енергийните цени, така и на неергийния внос, въпреки че дългосрочните инфлационни очаквания остават стабилни.
В същото време американските централни банкери изразиха безпокойство относно състоянието на глобалната икономика, предупреждавайки, че неотдавнашните развития зад граница и трусовете на финансовите пазари през последните седмици могат да ограничат в известна степен икономическата активност в САЩ и вероятно да окажат по-нататъшен низходящ натиск върху инфлацията в близкосрочен план.
Снощното решение на Фед да запази без промяна основната лихва в страната беше взето с 9 на 1 гласа, като единствено президентът на Фед на Ричмънд Джефри Лакър гласува за повишение на федералната фондова лихва с четвърт процент (с 0,2%).
Перспективите зад граница изглежда са станали по-несигурни, заяви шефът на Фед Джанет Йелън на последвалата след края на заседанието пресконференция. Тя добави, че неотдавнашният спад на цените на американските акции и повишаващата се стойност на долара вече са довели до затягане на пазарните финансови условия, което от своя страна може да забави икономическия растеж в САЩ.
Оповестените след края на заседанието нови прогнози показват, че 13 от 17-те американски централни банкери продължават да прогнозират първо вдигане на лихвените нива до края на 2015-а година, но спрямо 15 членове на Фед на това мнение през юни, като 11 от тях очакват федерална фондова лихва под 0,5% до края на годината при "едва" 7 през юни. Четирима от представителите на Фед вече предполагат, че федералната фондова лихва не трябва да бъде повишена поне до началото на следващата година, след като през юни на това мнение бяха само двама.
Техните нови осреднени прогнози за основната лихва в САЩ за 2015-а година вече са центрирани около 0,375%, което предполага само едно повишение с 0,25% до края на годината, докато само преди три месеца осреднената прогноза беше за лихва от 0,625%, предполагайки две повишения на федералната фондова лихва с по 0,25 процентни пункта.
Членовете на Фед намалиха и техните очаквания за пътя на затягане на лихвените нива през следващите две години, като за 2016-а година прогнозираната осреднена лихва вече е на ниво от 1,375% (спрямо прогноза от 1,625% през юни) и повишение до 2,625% през 2017-а година (спрямо предишна прогноза от 2,875%). Те също така понижиха с 25 базисни пункта и тяхната оценка за вероятното ниво на лихвата в края на предстоящия цикъл на затягане на паричната и лихвена политика до 3,5% (от 3,75% през юни).
Септемврийски и юнски средносрочни икономически и лихвени прогнози на Фед
Новите по-ниски очаквания за пътя на предстоящото повишение на лихвите е факт, въпреки че Фед оповести по-добри прогнози за развитието на американската икономика през настоящата година. Централните банкери вече очакват осреднен растеж на БВП на САЩ през 2015-а година с 2,1% при прогноза през юни за растеж с 1,9%, но в същото време бяха леко занижени прогнозите за икономическия растеж през следващите две години (до 2,3% от 2,5% за 2016-а и до 2,2% от 2,3% за 2017-а).
Федералният резерв очаква и по-силно понижение на безработицата през настоящата година до 5,0% от прогноза през юни за 5,3%, както и по-ниски нива на безработица през следващите две години. В същото време обаче бяха занижени очакванията за инфлацията в САЩ, като според новите осреднени прогнози на Фед ценовият индекс на личните потребителски разходи (индекса PCE) ще нарасне през 2015-а година с 0,4% спрямо юнска прогноза за повишение с 0,7%.
Щатският долар се понижи рязко спрямо останалите основни валути след решението на Фед да запази без промяна рекордно ниската федерална фондова лихва и след новите, по-ниски прогнози за лихвените нива в средносрочен план, докато пазарът на акции на Уолстрийт първоначално нарасна, преди обаче да приключи търговията в четвъртък с известно понижение. Американските дългови книжа също поскъпнаха и това доведе до понижение на тяхната доходност.
Еврото нарасна с близо 150 пипса, достигайки триседмичен връх от 1,1441 долара, като британската лира също удари триседмичен връх от 1,5628 долара. В същото време щатската валута се понижи към двуседмично дъно от 0,9584 швейцарски франка и до 10-дневно дъно от 119,33 японски йени.
Доходността на 2-годишните дългови книжа на САЩ падна рязко към 0,686%, отстъпвайки от близо петгодишния връх от 0,8195, ударен само ден по-рано, докато лихвата на 10-годишните облигации се понижи към 2,192% от близо двумесечен връх в сряда на ниво от 2,303%.
Фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на дълговите пазари, вече оценяват на около 47% вероятността за първо повишение на основната лихва на Фед на последното за годината заседание през декември, но спрямо 64% вероятност преди края на снощното заседание на централната банка.
Основните фондови индекси на Уолстрийт нараснаха първоначално с около 1% като реакция на изхода от заседанието на Фед, преди обаче инвеститорите да започнат да прибират печалби от техни дълги позиции в акции, отворени през предходните няколко сесии на търговия, което доведе до понижение в края на деня. Индексът на "сините чипове" DJIA затвори в четвъртък със загуба от 0,39%, широкият индекс S&P500 се понижи с 0,265, а технологичният индекс Nasdaq - с 0,1%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..