Фед остава на пътя на първо вдигане на лихвите до края на годината, потвърди Джанет Йелън

Президентът на Федералния резерв Джанет Йелън потвърди, че Централната банка на САЩ остава на пътя на първо вдигане на основните лихви в страната преди края на настоящата година, докато инфлацията остава стабилна, а икономиката - силна.

Говорейки в ранните часове на деня пред Университета в Масачузетс, Йелън отбеляза, че повечето членове на Фед, включително и тя самата, очакват икономическата картина вероятно да наложи повишение на федералната фондова лихва до края на годината, след което да последва по-нататъшно постепенно темпо на затягане на лихвените ставки.

Президентът на Фед изложи най-подробно мотивите, които биха дали основание на Централната банка да започне повишаване на краткосрочните лихвени проценти по-късно тази година, отправяйки по този начин предупреждение към финансовите пазари, че решението на Федералния резерв през миналата седмица да запази лихвените ставки близо до нулата не е сигнал за безкрайно отлагане на предстоящата затягаща парична и лихвена политика.

Един от нейните основни доводи беше убеждението, че относителната слабост на икономиката на САЩ е намаляла до точка, при която инфлационният натиск трябва да започне да се повишава постепенно през следващите години. Този възходящ инфлационен натиск обаче все още не е налице, тъй като силният долар, спадът на цените на петрола и на цените на вноса оказват временно низходящо движение на потребителските цени, допълни тя, но в същото време прогнозира, че инфлацията постепенно ще се увеличава.

Поради това вероятно ще бъде подходящо да се повиши целевия диапазон на федералната фондова лихва по някое време по-късно тази година и да продължим с повишаване на краткосрочните лихвени проценти с постепенно темпото, тъй като пазарът на труда продължава да се подобрява, а инфлацията се придвижва обратно към нашето целево ниво от 2%, подчерта Джанет Йелън.

Според нея Фед не очаква неотдавнашните глобални икономически и финансови развития да повлияят в съществена степен на очертания от банката път на паричната и лихвена политика. В същото време Йелън предупреди, че прекалено дълго задържане на основните лихви близо до нулата рискува да доведе до рязко и силно затягане на лихвите на по-късен етап.

Любопитен факт е, че по време на изказването Йелън получил медицинска помощ, след като започна да кашля и да прави дълги паузи, изпитвайки проблеми да продължи своята реч.

Госпожа Йелън се почувства дехидратирана към края на дългата реч под ярки светлини, обяви в имейл говорителката на Фед - Мишел Смит.

Като предпазна мярка тя получи спешна медицинска помощ, след което се почувства добре и продължи с планиран график в четвъртък вечерта, допълни Смит.

Щатският долар реагира позитивно на аргументите на шефа на Фед за предстоящо първо повишение на лихвените ставки до края на годината. Еврото изтри голяма част от своите първоначални печалби, падайки от вчерашен тридневен връх около 1,1295 долара към 1,1149 нивото - около важната 100-дневна пълзяща-средна към 1,1145 долара. Британската лира остава под натиска от продажби, който е в сила от края на миналата седмица, като през днешната азиатска търговия падна до 1,5205 долара - около вчерашното двуседмично дъно от 1,5200 нивото. В същото време доларът поскъпна до двудневен връх от 120,53 йени и към 0,9739 швейцарски франка, отскачайки от вчерашни дъна съответно около 119,23 и 0,9667 нивата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10