България трябва да наложи строг контрол на разходите, за да постигне целта си за намаляване на фискалния дефицит до 2% от БВП през следващата година, отбеляза Международният валутен фонд, цитиран от агенция Ройтерс.
След като екипът на МВФ приключи шестдневна си визита в нашата страна, той посочи, че властите в София са пропуснала възможността да намалят фискалния дефицит през настоящата година въпреки по-добрите от очакваните приходи и препоръча по-строг контрол на държавните разходи до края на тази и през следващата година, добавяйки, че заложените фискални цели са постижими.
Финансовото министерство на България ревизира тази есен във възходяща посока с 0,3% първоначалната си цел за бюджетен дефицит през настоящата година до 3,3% от БВП, като се позова на необходимост от увеличение на разходите за подкрепяните от ЕС проекти в страната и на неспособността да намали разходите за персонал в някои министерства.
Фискалните цели за 2016 година зависят от съществено повишение на приходите, някои от които имат еднократен характер. Необходим е строг контрол върху разходите, включително и разходите за заплати, както и готовността да се увеличи спестовността, ако приходите са недостатъчни, посочи МВФ в свое изявление след края на визитата в България.
Правителството трябва да продължи да търси възможности за ускоряване на фискалната консолидация, за да доведе дълга на страната към устойчив низходящ път на развитие възможно най-скоро и да подкрепи стабилното натрупване на фискален резерв, допълни фондът.
България трябва да намали дупката в бюджета, за да се избегнат външни рискове и за да защити лева, който е фиксиран към еврото.
Устойчивите дефицити през последните години доведоха до повишение на държавния дълг, въпреки че съотношението на дълга към БВП на България от 27 процентни пункта е все още едно от най-ниските сред останалите 28 членове на Европейския съюз.
В същото време фалитът на четвъртата по големина българска банка – КТБ – през миналата година причини рязко повишение на фискалния дефицит до 5,8% от БВП през 2014 година и навреди отчасти на доверието в банковата система на страната.
МВФ приветства плановете за провеждане на щателен банков надзор (т.нар. "стрес-тест") и планирания за следващата година преглед на качеството на банковите активи (AQR – asset quality review).
Фондът също така призова българските управляващи да предприемат стъпки за стабилизиране на дефицита в държавния енергийния сектор и за по-нататъшен основен преглед и ремонт на неефективните пенсионна и система на здравеопазването, за да се стимулира икономическият растеж, който МВФ очаква да се подобри скромно с 1,7 процентни пункта.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..