Прает от ЕЦБ: Терористичните атаки в Париж могат да навредят на икономиката на еврозоната

Петер Прает от ЕЦБ

Низходящите рискове за икономиката на еврозоната вероятно са се увеличили, заяви главният икономист на ЕЦБ Петер Прает в днешно интервю за агенция "Блумбърг".

Според него рисковете за влошаване на икономиката в региона могат да нараснат допълнително заради петъчната кървава терористична атака в Париж.

Връщането към целта на ЕЦБ за ценова стабилност в еврозоната от малко под 2% е в риск да бъде отново изтласкана назад, посочи Петер Прает и допълни: Ние оставаме в среда на слаб ценови натиск в средносрочен план, като тази среда наистина не се е променила.

В същото време той отбеляза, че последните предварителни икономически данни са били "малко по-слабо окуражаващи". Растежът през третото тримесечие на годината е повече или по-малко в съответствие с това, което очаквахме, но в долния край на нашите предварителни оценки, каза членът на ЕЦБ, добавяйки, че икономическите новини от Германия са в известна степен по-малко положителни.

Това обаче не е достатъчно, за да се говори, че има съществени промени в нашия базов икономически сценарий, но бих казал, че неблагоприятните рискове не са намалели и дори за съжаление сякаш са се увеличили в известна степен, сподели Прает пред агенция "Блумбърг".

Тези коментари на един от ключовите европейски централни банкери само подчертават възможността, че на заседанието си в началото на следващия месец (на 3-ти декември) ЕЦБ ще обяви предприемането на допълнителни политически ходове, стимулиращи икономиката на еврозоната,

Мнозина икономисти и анализатори очакват през декември ЕЦБ да повиши своята програма за "количествени улеснения" (месечните покупки на еврооблигации за 60 млрд. евро до септември 2016-а година) и дори да намали за трети път отрицателната ("наказателна") лихва по банковите депозити, държани в Централната банка. В тази връзка Петер Прает каза, че досегашният собствен опит на ЕЦБ с отрицателната депозитна лихва беше по-благоприятен, отколкото ние смятахме първоначално.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10