Американските потребители повишиха техните харчове през ноември, макар и малко по-слабо от очакваното, което е сигнал за ускоряване на потреблението през последното тримесечие на годината и в подкрепа на растежа на водещата световна икономика.
Продажбите на дребно през ноември нараснаха с 0,2% на месечна база при прогноза за повишение с 0,3%, показват данни на Министерството на търговията. В същото време продажбите през предходния месец останаха неревизирани, повишавайки се с едва 0,1 процентни пункта.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, се повишиха с 0,4% на месечна база при прогноза за растеж с 0,3% и след анемично повишение с 0,1% през октомври (низходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,2%), докато продажбите, изключвайки тези на автомобили и на бензин нараснаха с цели 0,5% (при прогноза за повишение с 0,4%) след техен растеж с 0,3% през предишния месец.
Продажбите на автомобили и на части за тях се свиха с 0,4% след повишение с 0,5% през октомври, но отбелязаха ръст от 4% на годишна база, докато приходите (продажбите) в бензиностанциите се понижиха с 0,8% на месечна и отчетоха годишен спад от 19,9%, отразявайки рязкото понижение на цените на петролните пазари, като средната цена на един галон беинзин през миналия месец падна с 12,7 цента до 2,26 долара, достигайки най-ниско ниво от януари насам.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, обаче скочиха с цели 0,6% на месечна база при прогноза за повишение с 0,4% и след техен относително анемичен растеж с 0,2% през октомври. Именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Данните за продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като потребителските разходи формират около 70% от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света, а самите продажби на дребно представляват около една трета от тези разходи.
Днешният смесен до по-силен доклад на Министерството на търговията показва, че продължаващото солидни подобрение на заетостта и бавното, но стабилно повишение на заплащането на труда в комбинация с трайно ниските цени на бензина изглежда в крайна сметка дават "зелена светлина" на потребителите да развържат техните кесии в началото на сезона на празнично пазаруване преди Коледа и Нова година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..