Световната банка (ЦБ) намали отново своите перспективи за икономическия растеж в световна план през настоящата година, отбелязвайки, че слабото представяне на основните развиващи се икономики ще навреди на глобалната бизнес активност, като в същото време прогнозира и по-анемичен растеж в силно развита държава като САЩ и в еврозоната.
Банката очаква ускоряване на световния икономически растеж през текущата година до 2,9% от 2,4% през 2015-а, но това ще представлява по-слабо повишение от предишна прогноза, направена през юни, за повишение на глобалния БВП с 3,3 процентни пункта.
Според СБ глобалният икономически растеж през изминалата година ще се окаже по-слаб от очакваното поради падащите цени на суровините, свиващата се международна търговия и капиталови потоци, както и поради наличието на епизодични сериозни колебания на финансовите пазари.
В новия анализ на банката, оповестен в сряда, се отбелязва, че 2016 година е стартирала в подобна слаба форма, като признаците на слабост в Китай вече са причинили огромни трусове на финансовите пазари, докато цените на петрола са ударили нови многогодишни дъна.
Има големи отклонения в поведението на различните развиващи се икономики. В сравнение с шест месеца по-рано, има увеличаване на рисковете, особено на тези, свързани с възможността за хаотично забавяне на основната развиваща се икономика (тази на Китай). С оглед на размера и глобалната икономическа интеграция на най-големите развиващи се пазари – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка (или BRICS) – в ход е тяхното едновременно забавяне, но една от тях (Китай) може да окаже съществен негативен разпространяващ се ефект върху останалата част на света, заяви вицепрезидентът и главен икономисти на Световната банка Каушик Базу.
Банката очаква нововъзникващите икономики да нараснат през 2016-а с около 4,8% спрямо посткризисно дъно на растежа от 4,3%, достиганото през миналата година.
Китай вероятно ще бъде основен фактор за забавяне на растежа на световната икономика, като се очаква БВП на втората по големина икономика в света да нарасне с 6,7% през тази година след растеж с 6,9% през 2015 година. През юни Световната банка прогнозира китайския икономически растеж от 7,0% за 2016-а.
Банката също така прогнозира, че руската и бразилската икономики ще продължат да се свиват и през настоящата година, а няма да се върнат по пътя на растеж, както се очакваше през юни.
Според СБ брутният вътрешен продукт на Русия може да се сви с 0,7% през тази година (спрямо юнска прогноза за повишение с 0,7%), като за изминалата година банката очаква свиване на руската икономика с 3,8 процентни пункта. За Бразилия банката очаква спад на БВП с 2,5% през 2016-а при предишна прогноза за растеж с 1,1% след свиване на бразилската икономика с 3,7% през изминалата година.
Световната банка прогнозира и по-слаб от очакваното икономически растеж на САЩ, като за 2016 година очаква повишение на американския БВП с 2,7% (при предишна прогноза за растеж от 2,8%) след икономическа експанзия с 2,5% през 2015 година.
Относно еврозоната тя прогнозира повишение на БВП на региона с 1,7% през тази година (при прогноза през юни за растеж с 1,8%) след икономически растеж с 1,5% през миналата година.
Базу от СБ обаче добави, че комбинацията от фискални политики и политиките, провеждани от водещите централни банки, могат да помогнат за смекчаване на рисковете и да подкрепят икономическия растеж.
Ползите от реформите за държавното управление и за условията за бизнес са потенциално големи и биха могли да помогнат за компенсиране на последиците от бавния растеж в по-значимите световни икономики, посочи в сряда президентът на Световната банка Джим Йонг Ким.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..