Фед запази без промяна основните американски лихви и изрази притеснения относно колебанията на финансовите пазари

На първото за годината заседание Федералният резерв на САЩ запази без промяна основните си лихвени ставки и изрази притеснения относно турболенциите на финансовите пазари и бавния икономически растеж зад граница, но не даде индикации, че е готов да изостави плановете си за по-нататъшно затягане на паричната и лихвена политика през 2016-а.

Снощното решение на Фед беше напълно очаквано след солидния спад на американските и световните капиталови пазари през януари, който засили опасенията, че едно по-рязко забавяне на глобалната икономика може да навреди и на растежа в САЩ. Американската централна банка повиши краткосрочните си лихви с 0,25% на предходното заседание през декември и тогава даде знак, че може да вдигне лихвените ставки още три или четири пъти през текущата година, предприемайки следващата стъпка в тази посока още на срещата си през март.

След края на вчерашното заседание Фед отбеляза, че икономиката на САЩ е все още на пътя на умерен растеж и на по-силен пазар на труда, дори и при "постепенно увеличение на лихвите". В същото време обаче, американските централни банкери отбелязаха, че следят отблизо световните икономически и финансови тенденции и продължават да оценяват техните последици върху трудовия пазар и инфлацията. Индикация, че Фед гледа по-сериозно на глобалните рискове е факта, че банката премахна от своето изявление фразата за балансирани рискове пред икономическите перспективи. Вместо това беше посочено, че ще бъде поставена по-голяма тежест върху това, как глобалната икономика и финансовите пазари биха могли да повлияят на перспективите пред икономиката на САЩ. Това е знак, че представителите на Федералния резерв не са много сигурни относно потенциалното негативно влияние, дължащо се на падащите петролни и фондови пазари и последиците в резултат на забавящата се китайска икономика.

Относно инфлацията, Фед отбеляза, че все още очаква ефектите от спадащите енергийни цени и силния долар да бъдат само временни, позволявайки повишение на инфлацията в средносрочен план.

Изявлението на Федералния резерв след края на двудневното заседание подсили въпросителните относно това, дали централната банка все още остава в готовност за ново повишение на лихвените ставки на следващото заседание през март.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10