Дъдли: Затягането на финансовите условия в САЩ може да бъде фактор при заседанието на Фед през март

Доларът реагира негативно на изказването на централния банкер

Понастоящем финансовите условия са много по-затегнати, отколкото бяха, когато Федералния резерв вдигна лихвените ставки през декември и ако тази тенденция продължи да съществува до следващото заседание през март, централната банка на САЩ ще трябва да вземе това под внимание, заяви в сряда президентът на Фед на Ню Йорк - Уилям Дъдли.

Това което мога да кажа с повече увереност е факта, че сега финансовите условия са значително по-затегнати (по-високи реални лихви на паричните пазари), отколкото бяха през декември, когато повишихме федералната фондова лихва, посочи Дъдли в специално интервю за агенция Market News International. Ако влошаващите се финансови условия останат в сила, това би трябвало да накара Фед да погледне по-сериозно на този въпрос на следващото си заседание през март, смята президент на Фед на Ню Йорк.

Той също така добави, че слабите перспективи пред глобалната икономика и всяко едно по-нататъшно засилване на долара на валутните пазари може да има "съществени последици" за здравето на американската икономика.

Изказването на Уилям Дъдли беше възприето от участниците на финансовите пазари като сигнал, че Федералният резерв няма да прибегне до ново повишение на лихвените ставки, докато централните банкери не са сигурни, че по-затегнатите финансови условия и случващото се със световната икономика няма да навредят на икономиката на САЩ.

Това провокира понижение на долара спрямо останалите основни валути въпреки днешен доклад на ADP, показващ пореден добър растеж на заетостта в частния сектор на САЩ в начало на годината.

Еврото поскъпна с 0,42% към триседмичен връх от 1,0979 долара, отправяйки поглед към негови важни бивши върхове от втората половина на декември и от средата на януари около 1,0984/1,0992 областта. Британската лира нарасна с 0,96% към триседмичен връх от 1,4564 долара, подкрепена допълнително от проучване на агенция Markit, отчитащо подобрение на бизнес активността в британската сфера на услугите в началото на годината. В същото време доларът задълбочи своя спад спрямо японската йена към тридневно дъно от 118,83 йени на фона на продължаващо понижение на фондовите борси, което върна статута на йената като "валута-убежище".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10