Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги направи силна защита на политиката на банката за борба с опасно ниската инфлация в еврозоната, въпреки външните сили, забавящи покачването на цените.
Рисковете от прекалено късно предприемане на мерки по отношение на ултра ниската инфлация са по-големи, отколкото тези, свързани с прекалено ранно действие, тъй като "изчаквателната" позиция може да доведе до трайна загуба на потребителското и бизнес доверие, предупреди Драги на конференция, организирана от Бундесбанк.
Възприемането на изчаквателна позиция и разширяването на политическия хоризонт водят със себе си рискове, а именно трайно закотвяне на инфлационните очаквания, което да доведе до устойчиво по-ниска инфлация. И ако това се случи, ние ще се нуждаем от много по-гъвкава (по-стимулираща) парична политика, за да отменим този риск. Погледнато от тази перспектива, рисковете от закъснели във времето действия надвишават тези от прекалено рано предприемане на нови мерки, заяви Марио Драги.
Той добави, че ако ЕЦБ капитулира и се съгласи на по-продължителен период, преди инфлацията да се върне към целевото ниво от малко под 2%, тя само може да увековечи настоящото състояние на дезинфлация.
Коментарите на Марио Драги идват две седмици, след като шефът на ЕЦБ изпрати силен сигнал на финансовите пазари, че централната банка ще направи преоценка на настоящите стимулиращи мерки на следващото си заседание на 10-и март.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..