ЕЦБ е готова да стартира нови стимулиращи мерки, обяви шефът на Френската централна банка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската централна банка е готова да пусне в обръщение нови стимулиращи мерки, за да повиши обезпокоително ниската инфлация в еврозоната, заяви в сряда управителят на Централната банка на Франция  Франсоа Вилерой де Гало.

Тези инструменти включват целеви кредити за търговските банки, повече покупки на финансови активи и предоставяне на по-детайлни подробности за това колко дълго ЕЦБ може да запази лихвените проценти на текущите много ниски нива, посочи Вилерой де Гало в реч пред френските законодатели.

За да повиши опасно ниската инфлация в региона, ЕЦБ въведе отрицателна ("наказателна") лихва по банковите депозити, държани при нея, намалявайки за последно депозитната лихва до -0,30% на заседанието си през декември. В същото време банката провежда програма в размер над 1 трлн. евро, известна като "количествени улеснения", за ежемесечни покупки на еврооблигации за 60 млрд. евро. Но въпреки тези агресивни стимулиращи мерки, инфлацията в еврозоната продължава да бъде много ниска, като през февруари дори отново излезе на отрицателна територия, притисната от спада на цените на енергията, и по-специално на петрола.

Вилерой де Гало, който е и член на Управителния съвет на ЕЦБ, посочи, че евентуален кратък период на отрицателна инфлация не би трябвало да представлява предвестник на по-дългосрочен период на падащи цени. Според него инфлацията ще стане отново позитивна на по-късен етап през настоящата година при стабилизиране на петролните цени.

Въпреки това Франсоа Вилерой отбеляза, че текущата ситуация налага специално внимание от страна на Европейската централна банка. Падащите цени на петрола могат да имат по-дълготраен ефект върху цените на други стоки и услуги, както и за развитието на работните заплати. Ние не сме в дефлация, но трябва да избегнем очакванията, че бъдещата инфлация няма да стане твърде песимистична, посочи шефът на Френската централна банка.

Отрицателните лихвени проценти, които провокират редица въпроси, не са, разбира се, самоцел за ЕЦБ и Евросистемата има на разположение пакет от други финансови инструменти, допълни той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10