Изненадващо подобрение на промишлената активност в Китай през март

Активността в промишления сектор на Китай се разшири изненадващо през март за пръв път от осем месеца насам, което може да увеличи надеждите за отслабване на низходящия натиск върху втората по сила световна икономика.

Според китайската официална статистика промишленият PMI индекс се повиши рязко през март до 50,2 пункта от 49,0 пункта през февруари при очаквания за по-скромно нарастване до 49,4 пункта. Това представлява първо разширяване на промишлената активност в Китай от осем месеца насам (повишение на индекса по важното ниво от 50 пункта), след като през предходния месец индексът удари най-ниско ниво от ноември 2011-а година.

Солиден отскок до 51,4 от 48,6 пункта бележи индексът, измерващ новите поръчки в промишления сектор, докато производственият индекс нарасна до 52,3 пункта от 50,2 пункта през предходния месец. В същото време обаче има по-нататъшно влошаване на индекса, определящ заетостта в промишления сектор, подчертавайки рисковете пред властите в Пекин, които се опитват да съкратят индустриалния свръхкапацитет, но без това да провокира масирани уволнения.

Известно подобряване на бизнес активността отчита и последно проучване на компанията Caixin Insight Group и на агенция Markit, според което индексът PMI в промишлената сфера, обхващащ предимно средните и по-малки по размер частни китайски компании, се повиши през март до 49,7 пункта от петмесечно февруарско дъно от 48,0 пункта при очаквания за повишение до 48,3 пункта. Въпреки това подобрение индексът остава на негативна територия (под важното ниво от 50 пункта) за тринадесети пореден месец.

Индексите в почти всички важни подкатегории, включващи производството и новите поръчки, отчитат подобрение през март, посочи Хи Фан, главен икономист в компанията Caixin Insight Group.

Индексите на производството и на новите поръчки дори се повишават обратно над важното ниво от 50 пункта, което е знак, че стимулиращите правителствени политики са започнали да оказват позитивно влияние. Въпреки това текущите условия остават несигурни и правителството е необходимо да продължи с умерените стимулиращи мерки, за да подсили пазарното доверие, допълни той.

И двете проучвания обаче показват, че условията в китайския пазар на труда продължават да се влошават и представляват предизвикателство пред политиците в страната, които определиха следващия петгодишен план за развитие на страната в началото на март.

Междувременно индексът PMI на китайската официална статистика, измерващ активността в сферата на услугите, се повиши през март до 53,8 пункта от 52,7 пункта през февруари, което е сигнал, че този ключов за китайската икономика сектор остава в експанзия (индекс над важното ниво от 50 пункта).

Днешните данни предполагат, че предприетите от властите в Пекин стимулиращи политики вече започват да дават резултат. Но анализатори и икономисти продължават да очакват по-нататъшно забавяне на растежа на китайската икономика през първото тримесечие на настоящата година. Официалните данни за БВП през трите месеца до края на март ще бъдат оповестени на 15-и април, като средните прогнози са за забавяне на икономическия растеж до 6,5% от 6,8% през последното тримесечие на 2015-а година.

Въпреки позитивните проучвания пазарът на акции в Китай приключва днешната търговия с известно понижение, тъй като инвеститорите се фокусират върху вчерашното решение на агенция "Стандард енд Пуърс" да намали до негативна перспективата пред китайския кредитен рейтинг. Основният китайски фондов индекс Shanghai Composite се понижава с 0,32%, макар и парирайки голяма част от първоначалното си понижение с 1,4%, докато индексът Hang Seng се понижава с 1,15%.

В същото време рязката обезценка на щатския долар през последните дни, в т.ч. и спрямо азиатските валути, се отразява негативно на борсите в цяла Азия. Японският индекс Nikkei се срина с 3,55%, южнокорейският индекс Kospi се понижи с 1,12%, а австралийският индекс ASX200 - с 1,64%.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10