Изненадващо рязко подобрение на икономическото доверие в еврозоната през април

Икономическото доверие в еврозоната се подобри през април по-силно от очакваното, отскачайки рязко от 13-месечно дъно, достигнато през март, като в същото време има нарастване и на инфлационните очаквания сред европейските компании и потребители, показват резултати от последно проучване на Европейската комисия.

Това е добър сигнал за Европейската централна банка и знак, че агресивните стимулиращи мерки, предприети от нея през март, изглежда започват да дават резултат.

Индексът, измерващ икономическото доверие в еврозоната, нарасна през април до 103,9 пункта от 103,0 пункта през март (най-ниско ниво от февруари 2015-а година) при очаквания за по-сдържано повишение на индекса до 103,4 пункта. Това е първото повишение на индекса от началото на годината, след неговото трайно понижение от 4-годишния връх на ниво от 106,7 пункта, достигнат в края на 2015-а година.

ЕК регистрира смесени данни за икономическо доверие сред петте водещи икономики в еврозоната, като най-рязко повишение на доверието е отчетно в Италия и Холандия, по-слабо подобрение в Германия и влошаване във Франция и Испания.

Индексът, определящ бизнес климата в еврозоната, който е индикатор за фазата на текущия бизнес цикъл, се подобри слабо през април до 0,13 пункта от 0,12 пункта през март при очаквания за малко по-добър отскок до 0,14 пункта.

Четвъртото за годината проучване на Европейската комисия отчита подобрение и на индексът, измерващ доверието в индустриалния сектор на еврозоната (повишение до -3,7 пункта от -4,2 пункта през март), както и на индексът, оценяващ доверието в сектора на услугите (скок до 11,5 от 9,6 пункта) и на индексът, измерваща доверието в строителния сектор (до -19,4 от -20,5 пункта). Слабо понижение до 1,3 от 1,9 пункта отчита индексът, измерваща доверието в търговията на дребно.

От своя страна окончателният индекс на потребителското доверие в еврозоната през април се повиши до -9,3 пункта от -9,7 пункта през март (най-ниско ниво от декември 2014-а година), съвпадайки с предварителните данни на Европейската комисия.

В същото време индексът, отразяващ потребителските инфлационни очаквания за следващите 12 месеца отскочи рязко през април до 2,9 пункта от 2,1 пункта през март, но все още остава далеч под негово осреднено дългосрочно ниво от 19,3 пункта.

Индексът, измерващ очакванията за продажните цени в промишления сектор също отбелязва подобрение до -2,4 пункта от -4,6 пункта през предходния месец.

Трябва да се има предвид, че ЕЦБ следи внимателно данните за инфлационните очаквания, когато определя своята бъдеща парична и лихвена политика, като днешните данни сякаш са знак за ефективността на предприетите през март нови агресивни стимулиращи мерки.

Повишението на икономическото доверие през април пък предполага, че сдържаното икономическо възстановяване на еврозоната вероятно ще продължи и през следващите месеци. Подобрението на основните индикатори, следени от Европейската комисия изглежда в контраст с аналогични проучвания на агенция Markit, показващи отслабване на бизнес активността през април.

В тази връзка с интерес ще се очакват утрешните предварителни данни на Евростат за растежа на БВП на региона през първото тримесечие на годината, като средните прогнози са за леко ускоряване на икономическата активност спрямо края на 2015-а година (очаквания за повишение на БВП на тримесечна база с 0,4% след анемичен растеж с 0,3% през последното тримесечие на миналата година).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10