Солиден скок на продажбите на дребно в САЩ през април

Продажбите на дребно в САЩ нараснаха през април с най-солидно темпо от повече от година насам, което е сигнал, че с настъпването на пролетта, американските потребители започват да развързват техните кесии след слабото началото на годината.

Продажбите на дребно скочиха през април с 1,3% на месечен база до 453,44 млрд. долара при средна прогноза за по-сдържано нарастване с 0,8 на сто, показват данни на Министерството на търговията. В същото време данните за март бяха ревизирани във възходяща посока до понижение на продажбите на дребно с 0,3% спрямо предишна оценка за тяхно понижение с 0,4 на сто. Месечното темпо на растеж при търговията на дребно през април е най-солидното от март 2015-а година, като на годишна база продажбите на дребно нараснаха с 3,0%.

Продажбите на дребно, без тези за автомобили, нараснаха през април с 0,8% на месечна база (най-добър растеж от май 2015-а) при прогноза за повишение с 0,5% и след техен растеж с 0,4% през март (добра възходяща ревизия от повишение с едва 0,1%), докато продажбите, изключвайки тези на автомобили и на бензин, нараснаха с 0,6% при прогноза за повишение с 0,3%.

Продажбите на автомобили и на части за тях нарастват с 3,2%, докато онлайн продажбите скачат с цели 10,1 на сто.

Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, скочиха през април с 0,9% при средни очаквания за по-скромен растеж с 0,4% и след слаба възходяща ревизия на данните за предходния месец до повишение с 0,2% от предишна оценка на министерството на търговията за анемичен растеж с 0,1 на сто. Важно е да се отбележи, че именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ, като днешните доста по-добри данни за април предполагат за наличието на солиден принос на вътрешното потребление към растежа на американската икономика в началото на второто тримесечие. Слабата възходяща ревизия на данните за март пък предполага и известна ревизия в посока нагоре на предварителните данни за доста сдържания растеж на БВП през първото тримесечие.

Данните за продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като потребителските разходи формират около 70% от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света, а самите продажби на дребно представляват около една трета от тези разходи.

Поради това Федералният резерв следи внимателно потребителските разходи като важно мерило за американския икономически растеж. Именно солидното потребление беше посочено от американските централни банкери, като един от основните фактори, довели до тяхното решение за повишение на основната федерална фондова лихва през декември 2015-а за пръв път от близо десетилетие насам. Днешните силни данни могат да доведат до частично нарастване на пазарните очаквания, че Фед ще вдигне основните лихвени ставки по-скоро от досегашните прогнози, че това може да стане факт чак към края на годината.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10