Броят на безработните британци се понижи слабо през март, докато нивото на безработица стабилизира за пореден месец в многогодишно дъно от 5,1%, показват данни на официалната британска статистика ONS.
Нивото на безработица (според оценката на ILO – Международната организация на труда) остана през трите месеца до края на март в десетгодишното дъно от 5,1%, достигнато през предходните пет месеца (най-ниско ниво от януари 2006 година), съвпадайки с очакванията на финансовите пазари.
Броят на безработните британци се понижи през трите месеца до края на март с 2000 до 1,7 милиона, докато трудовата заетост нарасна с 44 000 до 31,6 милиона, достигайки рекорден връх от 1971 година насам.
Британската статистика отбеляза, че не вижда никакви доказателства, че предстоящият в страната важен референдум за по-нататъшното ѝ членство в ЕС е генерирал какъвто и да е натиск върху разкриването на нови работни места.
Молбите за социални помощи при безработица във Великобритания се понижават през април с 2400 след техен растеж с 14 700 през март (възходяща ревизия от предишна оценка на ONS за повишение с 6700) при прогноза за понижение с 4300 броя, докато нивото молбите за помощи при безработица стабилизира за трети пореден месец в 2,1 на сто – най-ниско ниво от 1974 година насам.
В същото време средните седмични доходи във Великобритания, изключвайки бонусите, за трите месеца до края на март, нараснаха на годишна база с 2,1% след повишение с 2,2% през трите месеца до края на февруари и прогноза за по-солиден растеж с 2,3%, показват данните на британската статистика.
Средните доходи, включвайки бонусите, обаче се повишиха с 2,0% след растеж с едва 1,8% през предходните три месеца до края на февруари (ай-слабо повишение от февруари 2015-а) при очаквания за повишение с 1,7 на сто.
Днешните по-добри от очакваното данни изглеждат в подкрепа на привържениците за излизане на Великобритания от ЕС, тъй като те смятат, че опасенията за сериозни негативни ефекти върху икономиката на страната от гласуване за Brexit са доста преувеличени.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..