Продажбите на дребно във Великобритания нараснаха изненадващо силно през април, което сякаш е сигнал, че британските потребители игнорират опасенията, свързани с неясния изход от предстоящия през юни важен референдум в страната за по-нататъшното ѝ членство в Европейския съюз, показват данни на британската официална статистика ONS.
Обемът на продажбите на дребно през април се разшири с цели 1,3% на месечна база при прогноза за доста по-скромно повишение с 0,5% и след солидна възходяща ревизия на слабите данни за март до намаляване на продажбите на дребно с 0,5% вместо с 1,3 на сто. Това представлява първо повишение на продажбите на дребно от три месеца насам.
На годишна база британските продажби на дребно се увеличиха през април с 4,3% след повишение с 3,0% през предходния месец (възходяща ревизия от повишение с 2,7%) и очаквания за растеж с 2,5 на сто.
Изключвайки горивата, продажбите на дребно на Острова нараснаха през април дори още по-силно - с 1,5% на месечна база (при прогноза за повишение с 0,6%) след тяхно понижение с 0,7% през март (възходяща ревизия от предишна оценка на ONS за спад с 1,6%), като на годишна база се повишиха с 4,2% (при прогноза за повишение с 1,9%) след растеж с 2,6% през предходния месец (възходяща ревизия от предишна оценка на ONS за повишение с едва 1,8%).
Според ONS единствено продажбите на дребно на дрехи и на обувни принадлежности са отбелязали понижение (спад с цели 6,3% на годишна база), дължащо се отчасти на доста по-студения април спрямо година по-рано.
Солидната възходяща ревизия на слабите данни за март означава, че продажбите на дребно през първото тримесечие на годината са нараснали с 0,9% спрямо последното тримесечие на 2015-а година, а не с 0,8%, каквато беше предишната оценка на ONS. Трябва да се има предвид, че данните за търговията на дребно формират около 5,7% от брутния вътрешен продукт на Великобритания, като възходящата им ревизия за март ще добави 0,1% към растежа на британската икономика през първото тримесечие, посочва официалната статистика.
Днешните доста по-силни от очакваното данни предполагат, че растежът на британската икономика може би се ускорява в началото на второто тримесечие след слабия старт на годината. Вчера ONS представи доклад за март, според който има повишение на заетостта до нов рекорден връх и слабо нарастване на средното заплащане на труда.
Британската лира реагира позитивно на днешните данни, поскъпвайки към двуседмичен връх от 1,4663 долара, докато еврото удари тримесечно дъно около 0,7648 паунда.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..