Броят на американците, попълнили молби за помощ при безработица, се понижи рязко през последната седмица, което е сигнал за стабилизация на трудовия пазар, след като седмица по-рано заявите за социални помощи нараснаха до 15-месечен връх.
Заявките за социални помощи при безработица за седмицата до 14-ти май се понижиха с 16 000 до 278 000, показват данни на Департамента по труда, докато средните прогнози на финансовите пазари бяха за още малко по-солиден спад до 275 000 от 294 000 през седмицата до 7-и май (най-високото от февруари 2015-а година).
Това представлява най-солидно намаляване на молбите за помощи при безработица от началото на февруари, но също така и първо понижение от четири седмици насам, след като през седмицата до 16-и април те удариха 43-годишно дъно от 248 000 (най-ниското ниво на молбите за помощи при безработица от седмицата до 24-и ноември 1973-а година) преди да започне техен устойчив растеж.
По този начин молбите за помощи остават под важното ниво от 300 000 за 63-а поредна седмица, като това представлява най-продължителен период на ниски заявки за социални помощи от 1973 година насам.
На четириседмична осреднена база молбите за социални помощи за седмицата до 14-ти май се повишават със 7500 до 275 750, но и те остават под важното ниво от 300 000 за 61-ва поредна седмица и все още недалеч от дъното от 256 000, достигнато преди две седмици (най-ниско ниво от седмицата до 8-и декември 1973-а година). Това е знак за продължаващо подобрение на американския пазар на труда, макар и с малко по-бавно темпо спрямо солидния растеж през миналата година.
Продължаващите молби за помощи при безработица (за повече от една седмица) за седмицата до 7-и май се понижиха с 13 000 до 2,152 милиона, след две седмици по-рано удариха дъно от 2,124 милиона - най-ниско ниво от седмицата до 4-ти ноември 2000 година.
Задържането на молбите за помощи при безработица под важното ниво от 300 хиляди продължават да подсказват за подем при разкриването на нови работни места, който е в сила през последните няколко години. Но тяхното постоянно повишение през предходните три седмици беше знак, че има забавяне в растежа на заетостта, което беше потвърдено и от последния доклад на Департамента на труда. Според него, в икономиката на САЩ бяха разкрити през април едва 160 хиляди нови неселкостопански работни места (най-слабо тяхно повишение от септември 2015-а година), въпреки че от началото на годината осреднената месечната заетост се повишава с 192 хиляди, което би било достатъчно за по-нататъшно намаляване на нивото на безработицата. Трябва обаче да се има предвид, че през 2015-а година средномесечния растеж на новите работни места беше в размер на 229 хиляди.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..