Експанзията в промишлената активност на еврозоната отбеляза слабо забавяне през май, подкрепяйки очакванията, че добрият икономическият растеж в региона от началото на годината няма да продължи и през второто тримесечие.
Индексът PMI, измерващ активността в промишления сектор, се понижи през май до 51,5 пункта от 51,7 пункта през април, съвпадайки с предварителни данни на агенция Markit, осъществяваща проучването.
Промишленото производство в еврозоната остана през май в състояние близо до стагнацията, като не успява и да се измъкне от слабата фаза на растеж, който измъчва производителите от февруари насам, заяви Крис Уилямсън, главен икономист на агенция Markit.
Разочароващото представяне на промишления сектор води до увеличаване на подозренията, че темпът на икономически растеж в еврозоната е започнал да се охлажда през второто тримесечие след изненадващо добрия старт на годината, допълни той.
Брутният вътрешен продукт в региона нарасна през периода януари – март с 0,5% спрямо края на 2015 година, когато беше отчетен икономически растеж от 0,3 на сто, но мнозина икономисти и анализатори очакват ново забавяне на растежа към 0,3% през второто тримесечие на настоящата година.
Индексът PMI, измерващ промишленото производство, се понижи през май до 52,4 пункта от 52,6 пункта през април, потвърждавайки предварителните данни на Markit.
Забавянето на промишлената активност през май е факт при продължаващо намаляване на производствените цени, като ценовият промишлен PMI индекс се повиши до 48,8 от 47,4 пункта през април, но задържа под важното ниво от 50 пункта за девети пореден месец.
Оставащото в сила намаляване на производствените цените май вероятно няма да бъде приветствано от ЕЦБ, която предприе през март изненадващо мащабни нови стимулиращи мерки, чиято основна цел е справяне с опасните дефлационни тенденции в еврозоната.
По-рано през деня агенция Markit оповести и свои окончателни резултати от проучванията за бизнес активността в Германия и Франция, както и данни за състоянието на сектора в Италия и Испания.
Индексът PMI, измерващ активността в промишления сектор на Германия, се повиши през май до 52,1 пункта от 51,8 пункта през април, но при предварителен индекс на ниво от 52,4 пункта. Въпреки тази низходяща ревизия немският промишлен индекс достигна през май най-високо ниво от началото на годината (от януари 2016 година).
В същото време индексът PMI, измерващ активността в промишления сектор на Франция, се повиши до 48,4 пункта от 48,0 пункта през април и предварителен индекс на ниво от 48,3 пункта, но остава на негативна територия (под важното ниво от 50 пункта) за трети пореден месец.
Аналогичният индекс на Италия се понижи през май до 52,4 пункта от 53,9 пункта през април и очаквания за по-сдържано понижение до 53,0 пункта, но въпреки това промишлената активност остава в експанзия за 16-и пореден месец, докато промишленият PMI индекс на Испания падна до 51,8 пункта от 53,5 пункта през предходния месец при очаквания за понижение до 52,5 пункта, но остава над важното ниво от 50 пункта за 30-и пореден месец.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..