Индустриалните и промишлените поръчки в Германия отбелязаха през април доста силно понижение поради рязко свиване на чуждестранните поръчки извън еврозоната, сигнализирайки, че глобалната несигурност оставя своя отпечатък върху водещата икономика в Европа в началото на второто тримесечие, показват данни на официалната германска статистика Destatis
Индустриалните поръчки се понижиха през април с 2,0% на месечна база при прогноза за по-скромно понижение с 0,5 на сто. В същото време Destatis обяви възходяща ревизия на данните за март до скок на промишлените поръчки с 2,6% при предишна оценка за тяхно повишение с 1,9 на сто.
Разочароващите априлски данни се дължат в най-голяма степен на "извънредно нестабилните" поръчки от потребители извън еврозоната, отбеляза Министерството на икономиката, добавяйки, че тенденцията в общите поръчки все още сочи възходяща траектория. Слабото начало на второто тримесечие беше в резултат на флуктуации на поръчките за средства за производство от страни извън еврозоната, посочи министерството.
Детайлите от днешния доклад показват, че вътрешните германски промишлени поръчки се повишиха с 1,3 процентни пункта. Чуждестранните поръчки обаче се свиха с 4,3% в резултат на драстичен спад с 8,3% на поръчките за немски индустриални и промишлени стоки извън еврозоната, докато поръчките от региона нараснаха с 2,5 на сто.
Индикаторът на промишлените поръчки показва общия размер на поръчките, получени от производителите на средства за производство, както и от производителите на междинни и потребителски стоки в страната. Солидни данни (нарастване на поръчките) са положителен сигнал за индустриалния сектор и респективно за икономическия растеж на Германия и обратното - слаби данни подсказват за проблеми в немската промишлена сфера.
На годишна база германските индустриални поръчки се свиха през април с 0,5% при прогноза за повишение с 0,6% след техен здрав растеж с 2,4% през март (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 1,7%).
Според анализатори, рязкото понижение на промишлените поръчки през април засилва доказателствата за продължаваща стагнация в немската индустрия, като има малко причини да се вярва, че може да се очаква бързо подобрение на този важен сектор за икономиката на Германия.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..