Настроението на инвеститори и анализатори относно икономическото развитие в еврозоната отбелязва през юни солиден ръст до най-високо ниво от началото на годината, което предполага, че инвеститорите сякаш се отърсиха от опасенията относно растежа на глобалната икономика, които бяха в сила от началото на годината.
Индексът на инвеститорското доверие, определян от базираната във Франкфурт компания за пазарни изследвания Sentix, нарасна през юни до 9,9 пункта от 6,2 пункта през май, достигайки най-високо ниво за настоящата година. Това представлява подобрение на индекса за трети пореден месец след неговото трайно понижение от началото на 2016 година до 5,5 пункта през март (най-слабо ниво от април 2015 година), като осреднените прогнози на финансовите пазари бяха за доста по-сдържано повишение до 7,0 пункта.
Низходящият тренд, който се ускори в началото на годината, изглежда спря за момента, посочи Манфред Хюбнер, който е директор на компанията Sentix. Според него инвеститорите са взели присърце последните солидни икономически данни от еврозоната, както и изчаквателната позиция на ЕЦБ относно по-нататъшни нейни стимулиращи парични и лихвени политики.
На последното си заседание през миналата седмица ЕЦБ повиши леко своите прогнози за инфлацията и икономическия растеж в региона през тази година, но в същото време потвърди, че ще запази настоящата агресивна стимулираща политика за продължителен период от време.
Индексът, измерващ настоящите бизнес условия в еврозоната, се повиши през юни до 9,8 пункта от 7,0 пункта през май, докато индексът, измерващ бъдещите 6-месечни инвеститорски очаквания, нарасна много силно до 10,0 от 5,5 пункта.
Проучването на компанията за пазарни изследвания Sentix беше проведено сред 1074-ма инвеститори от еврозоната между 2-ри и 4-ти юни.
Индексът, отнасящ се само за Германия, отчете повишение през юни до 20,7 пункта от 18,3 пункта през май, докато аналогичният индекс на Sentix за САЩ нарасна до 17,0 пункта от 10,8 пункта през предходния месец.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..