Ускоряване на икономическия растеж на еврозоната през първото тримесечие

България заема едно от предните места по темпо на растеж в целия ЕС

Икономическият растеж на еврозоната се ускори в началото на годината по-силно от очакваното благодарение на по-добро нарастване на потребителските разходи и на инвестициите в частния сектор, показват ревизирани данни на Евростат, надвишаващи предварителната оценка на Европейската статистика.

Брутният вътрешен продукт на еврозоната се повиши през периода януари – март с 0,6% на тримесечна база след по-сдържан растеж с 0,4% през последното тримесечие на предходната година  (възходяща ревизия от повишение с 0,4%) – над предварителна оценка на Евростат от 13-и май за икономическа експанзия с 0,5 на сто, но съвпадащи с експресната оценка, направена на 29-и април. Това е най-доброто темпо на икономически растеж от година насам – от първото тримесечие на 2015 година, когато БВП също нарасна с 0,7%.

На годишна база БВП в региона нарасна с 1,7% (спрямо първото тримесечие на 2015-а) след аналогично темпо на растеж в края на миналата година (възходяща ревизия от повишение с 1,6%), като това представлява възходяща ревизия както на експресните, така и на предварителните данни на европейската статистика, според които икономиката на еврозоната се разшири през първото тримесечие съответно с 1,6% и с 1,5%.

Данните на Евростат показват ускоряване на икономическия растеж в еврозоната през първото тримесечие спрямо края на миналата година (до 0,6% от 0,3% в края на 2015-а) в контраст със забавянето на растежа в САЩ (до едва 0,2% от 0,3% през предходното тримесечие) и във Великобритания (до 0,4% от 0,6%).

Основна подкрепа за по-добрия икономически растеж оказва нарастването на потреблението на домакинствата в началото на годината с 0,6% на тримесечна база, дублирайки растежа с 0,3% в края на предишната година, регистрирайки най-добра експанзия от последните три месеца на 2014 година.

Нарастването на правителствени и инвестиционните разходи, съответно с 0,4% и с 0,8%, също допринасят за добрия икономически растеж през първото тримесечие, докато по-слабият износ (повишение с 0,4% след растеж с 0,7% в края на 2015-а), оказва негативен принос върху данните за растежа на БВП, въпреки че има забавяне и на растежа на вноса (до 0,7% от 1,4%).

По-силното представяне на икономиката на еврозоната в началото на годината вероятно ще засили увереността сред членовете на ЕЦБ, че на този етап не са необходими допълнителни стимулиращи мерки през следващите месеци, дори ако те и редица икономисти, очакват, че добрият възходящ импулс няма да се запази през текущото и през следващите няколко тримесечия. След края на последното заседание на ЕЦБ от миналия четвъртък, президентът на банката Марио Драги посочи, че икономическият растеж през второто тримесечие може би ще бъде по-слаб от този, регистриран в началото на годината.

Евростат представи и последни данни за икономическия растеж в целия ЕС, според които БВП е нараснал през първото тримесечие на годината с 0,5% спрямо последното тримесечие на 2015 година, когато също беше отчетен растеж с 0,5 на сто (възходяща ревизия от повишение с 0,4%). На годишна база растежът на БВП на Европейския съюз пък се забави до 1,8% от 2,0% през последните три месеца на миналата година, но при предишна оценка за повишение с 1,7 на сто.

Според Евростат БВП на България е нараснал в началото на годината за четвърто поредно тримесечие с 0,7% на тримесечна база. По този показател нашата страна е изпреварена само от шест от останалите 28 членки на ЕС, които вече са представили своите данни, като най-солиден растеж бележи Румъния (с 1,6%), следвана от Кипър (с 0,9%), Испания (с 0,8%), Литва (с 0,8%), Австрия (с 0,8%), Словакия (с 0,8%) и Германия, където БВП нарасна подобна на българския с 0,7 на сто.

На годишна база БВП на България е нараснал през първото тримесечие с 2,9% след повишение с 3,0% в края на 2015 година, нареждайки нашата страна също на престижното шесто място, непосредствено след Румъния (ръст на БВП с 4,2%), Швеция (също с 4,2%), Словакия (с 3,7%), Испания (с 3,4%) и Чешката република (с 3,0%).

Данните на Евростат потвърждават оповестената по-рано през деня експресна оценка на Националния статистически институт (НСИ) на България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10